Co w najbliższym czasie?

Zapowiedzi i zaproszenia na wydarzenia w diecezji gliwickiej i regionie.

W najbliższym czasie odbędą się:

 

  • V Bytomskie Rekolekcje Liturgiczne

Bytom. Hasłem adwentowych rekolekcji liturgicznych jest „FOS - Światło Nadziei”. Organizatorzy proponują refleksję nad rolą światła w liturgii, które nieustannie przypomina o obecności Boga w naszym życiu. Rekolekcje odbędą się w trzy kolejne piątki grudnia w dolnym kościele św. Jacka w Bytomiu (ul. Matejki 1). Każde spotkanie rozpocznie się Mszą Świętą, podczas której wygłoszona zostanie konferencja rekolekcyjna. 6 grudnia – Ciemność (ks. Robert Potempa, wikariusz parafii św. Jacka w Bytomiu), 13 grudnia – Światłość (ks. Michał Chmiel, moderator Ruchu Światło-Życie diecezji gliwickiej), 20 grudnia – Światłość Świata (ks. Michał Jendrzok, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Bytomiu).

  • Bytomski wieczór uwielbienia

Bytom. 21 grudnia, kościół św. Jacka (ul. Matejki 1) - gościem będzie o. Wit Chlondowski, franciszkanin, który wygłosi konferencję pt. Prawdziwe oblicze chrześcijańskiej nadziei. Program: 19.30 – konferencja, 20.00 – adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty oraz modlitwy wstawienniczej, 21.15 – poczęstunek w Centrum im. G.G. Gorczyckiego.

  • Transmisja Mszy świętej

TV Polonia. 22 grudnia o 13.00 – transmisja Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Iwaneckiego z kościoła Świętej Rodziny w Bytomiu-Bobrku.

  • Betlejemskie Światło Pokoju i życzenia

Gliwice. 22 grudnia o 17.00, katedra – Msza św. w intencji gliwiczan i przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Na rynku życzenia i kolędowanie z orkiestrą dętą z Ostropy.

  • Jarmark w Starym Opactwie

Rudy. Do 22 grudnia (godz. 10-17), Stare Opactwo – Jarmark adwentowy z możliwością nabycia wielu produktów, także wyrobów pochodzących z Ziemi Świętej. Kupując je, wyrażamy solidarność z chrześcijanami w trudnym okresie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Więcej TU.

  • IV Wielkie Bytomskie Kolędowanie

Bytom. 25 grudnia o 16.00, kościół Mariacki (przy rynku) – wystąpią Ewa Uryga (śpiew), Marcin Gad (organy).

  • Diecezjalna uroczystość otwarcia Roku Jubileuszowego 2025

Gliwice. 29 grudnia o 11.30, kościół Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 4) - zgromadzenie "statio". O 12.00 wyruszy stąd procesja do kościoła katedralnego, gdzie o godz. 12.30 rozpocznie się Eucharystia. „Do wzięcia udziału w tej uroczystości zapraszam kapłanów, osoby konsekrowane, delegacje z wszystkich parafii naszej diecezji, wiernych z parafii gliwickich oraz przedstawicieli ruchów, wspólnot i stowarzyszeń naszej diecezji” - pisze bp Sławomir Oder w Liście na III niedzielę Adwentu.

  • Koniec roku w NINIWIE

Kokotek. Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA zaprasza na: 28 grudnia – 20-lecie NINIWY,  28-31 grudnia – rekolekcje „Alfa i Omega” (prowadzi o. Tomasz Maniura OMI), 31 grudnia – Sylwester Festiwalu Życia. Szczegóły na niniwa.pl.

  • Opłatek osób konsekrowanych – ZMIANA TERMINU

Gliwice. 4 stycznia, kościół św. Alberta Wielkiego (u. Bolesława Krzywoustego 1) – dzień skupienia osób konsekrowanych; 9.15 – konferencja, 10.00 – Eucharystia pod przewodnictwem bp. Andrzeja Iwaneckiego i świąteczne spotkanie opłatkowe w budynku Kurii Diecezjalnej.

  • Kurs opieki nad chorym

Zabrze. Hospicjum im. Matki Teresy zaprasza na bezpłatny kurs „Podstawy opieki nad chorym u kresu życia”. Kurs przeznaczony jest dla osób, które chciałyby poznać możliwości pomocy chorym na choroby nowotworowe i pomocy osobom przeżywającym żałobę. Kurs odbywać się będzie w Centrum Usług Społecznych przy ul. Stalmacha 7.

Tematy: Hospicjum - historia, podstawy etyczne i zasady opieki hospicyjnej; Choroba nowotworowa - objawy, leczenie, profilaktyka; Podstawowe zasady leczenia bólu w chorobach nowotworowych; Problemy emocjonalne chorego, rozmowa z chorym, przekazywanie niepomyślnych informacji; Rodzina chorego w sytuacji choroby nowotworowej - możliwości pomocy; Fizjoterapia w opiece paliatywnej. Opieka duchowa; Ostatnie godziny życia. Wolontariat hospicyjny;  Warsztaty - pielęgnacja chorego leżącego; Żałoba - pomoc osieroconym; Profilaktyka zespołu wypalenia zawodowego.

Kurs trwa od stycznia do czerwca 2025, w sumie 10 spotkań po dwie godziny. Daty: 20 stycznia, 3 i 17 lutego, 3 i 17 marca, 7 i 22 kwietnia, 5 i 19 maja, 2 czerwca 2025 roku. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat ukończenia kursu. Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się telefonicznie: 32 271 77 44 (poniedziałek, wtorek, środa, piątek od 11.00 do 13.00, w czwartki od 16.00 do 18.00).

  • Szopki kaszubskie

Bytom. Do 2 lutego w Muzeum Górnośląskim można zwiedzać wystawę „Szlakiem polskiej szopki. Kaszuby”. Zaprezentowano około czterdziestu szopek, wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Helu, Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach i Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku. Ekspozycji towarzyszą nagrania kolęd z kolekcji Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

  • Bytomskie puzzle

Bytom. W Muzeum Górnośląskim (plac Jana III Sobieskiego 2) do 28 lutego 2025 roku można oglądać wystawę „Bytomskie puzzle. Archeologia miasta” przygotowaną z okazji 770. rocznicy lokacji Bytomia. Dział Archeologii muzeum przedstawia na niej efekty badań archeologicznych prowadzonych na obszarze miasta od ponad 100 lat, które obejmowały rejon Wzgórza Świętej Małgorzaty, Rynku oraz ościennych placów i ulic. Na wystawie zaprezentowane zostaną zabytki charakterystyczne dla początków osady i miasta związane m. in. z rzemiosłem, handlem, mennictwem, infrastrukturą, a także zabytki unikalne na skalę światową jak np. XIII-wieczna laska sędziowska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..