Nowy numer 39/2022 Archiwum

Co w najbliższym czasie?

Zapowiedzi i zaproszenia na wydarzenia w diecezji gliwickiej i regionie.

Na niektóre z nich trzeba się zapisywać, ale na większość jest wstęp wolny. A w najbliższym czasie odbędą się:

 

 • Msza z okazji 100-lecia miasta

ZABRZE. 2 października o 12.30, kościół św. Andrzeja – Mszy św. z okazji 100-lecia miasta przewodniczy abp Wiktor Skworc, a kazanie wygłosi bp Jan Kopiec. W programie obchodów m. in. 29 września o 18.30 w Strefie Carnall - Sztolni Królowa Luiza koncert finałowy X Międzynarodowego Festiwalu im. K. Pendereckiego, a 2 października o 18.00 w Domu Muzyki i Tańca wystąpi José Carreras.

 • Dni Kultury Chrześcijańskiej

GLIWICE. Od 1 do16 października, parafia NMP Wspomożenia Wiernych w Sośnicy – Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Być człowiekiem dla człowieka. Wokół ABC Społecznej Krucjaty Miłości bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego”. Rozpoczęcie 1 października o 14.00 piknikiem rodzinnym przy kościele.

 • Koncert Magdy Anioł

GLIWICE. 2 października o 17.00, parafia NMP Wspomożenia Wiernych w Sośnicy - koncert Magdy Anioł na rzecz hospicjum dla dzieci i dorosłych na Litwie. Wstęp wolny. Szczegóły: TUTAJ.

 • Inauguracja roku akademickiego

GLIWICE. 3 października o 18.00, katedra – inauguracja nowego roku akademickiego - Mszy św. przewodniczył bp Jan Kopiec.

 • Kurs Alpha dla młodzieży

GLIWICE. 3 października, Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II (obok katedry) – Kurs Alpha dla młodzieży – cykl 10 spotkań, na których można odkrywać sens życia, dzielić się swoimi przemyśleniami, spędzić z rówieśnikami czas przy stole. Spotkania odbywają się w poniedziałki od 17.00 do 19.00. Szczegółowe informacje i zapisy na: FB/ DDM Gliwice „Pełni życia”. Kurs organizuje Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży.

 • Zapytaj o wiarę

GLIWICE. 4 października, Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II – "Zapytaj o wiarę" - dogmatyka w zarysie dla wszystkich szukających odpowiedzi na pytania dotyczące wiary, a jednocześnie wprowadzenie w podstawowe kwestie - do Boga w Trójcy Świętej do rzeczy ostatecznych. Prowadzący: ks. dr Grzegorz Strzelczyk, dr Magdalena Jóźwik i dr Karolina Dobies. Można uczestniczyć stacjonarnie lub on-line. Szczegóły i zapisy na: www.inicjatywamissio.pl.

 • Kurs dla fotografów i operatorów

DIECEZJA. Kurs dla fotografów i operatorów kamer, na którym można uzyskać certyfikat upoważniający do robienia dokumentacji podczas uroczystości religijnych, odbędzie się w dwa kolejne czwartki: 13 i 20 października. Zapisy do 5 października – e-mail: k_piechaczek@kuria.gliwice.pl.

 • Czuwanie nocne

LUBECKO. 7 października, sanktuarium Matki Bożej – czuwanie w pierwszy piątek miesiąca. Okazja do spowiedzi od 19.00, Eucharystia o 19.30 i o 23.15.

 • Zbiórka makulatury nie odbędzie się

GLIWICE. 7 i 8 października, przy magazynie Caritas - ODWOŁANE!

 • Pielgrzymka Róż Różańcowych

RUDY. 8 października, sanktuarium Matki Bożej Pokornej – pielgrzymka Żywego Różańca: o 10.00 – rozpoczęcie, o 11.00 – Msza św. pod przewodnictwem abp. Adriana Galbasa, o 13.00 – konferencja ascetyczna ks. Andrzeja Flaka z diecezji opolskiej, o 13.45 – nabożeństwo maryjne. Szczegółowy program: TUTAJ.

 • Konsekracja dziewicy

TARNOWSKIE GÓRY. 8 października o 18.00, kościół św. Ap. Piotra i Pawła – przyjęcie do grona dziewic konsekrowanych – Mszy św. przewodniczy bp Jan Kopiec.

 • Muzyka organowa i kameralna

TOSZEK. 9 października o 19.00, kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej – koncert w ramach VII Toszeckiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. prał. Mariana Piotrowskiego. Wystąpią: Chór Canticum Novum z Suszca pod dyr. Szymona Cichonia i Karolina Lucja – organy.

 • Kawiarenka dla rodziców

ZABRZE. 10 października o 18.00, obiekt sportowy GKS Walki Zabrze (ul. Jaskółcza 40, sala kominkowa) – spotkanie z cyklu „Kawiarenka dla rodzica” – prelekcja Elżbiety Wystep-Kolago nt. „Motywacja u dziecka – Jak ją zbudować?”.

 • Konkurs "30 lat Diecezji Gliwickiej"

KONKURS. Do uczniów szkół podstawowych (dwie kategorie wiekowe) skierowany jest konkurs plastyczny „30 lat Diecezji Gliwickiej – moja diecezja, moja parafia, moja rodzina, JA” organizowany przez Społeczną Szkołę Podstawową Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Bytomiu. Termin dostarczenia prac po etapie szkolnym do 5 października, 26 października – wręczenie nagród laureatom.

 • Kursy formacyjne

DIECEZJA. We wrześniu rozpoczną się kolejne edycje kursów dla świeckich, zaangażowanych w ruchach, grupach i wspólnotach parafialnych. Informacje o programie i warunkach uczestnictwa dostępne są na stronie diecezja.gliwice.pl w zakładce Formacja - Kurs Formatora i Biblia Formatora.

 •  750-lecie Lublińca

JUBILEUSZ. Trwają obchody 750-lecia Lublińca. Program na cały rok: lubliniec.eu/program-obchodow-jubileuszu.

 • Studia dla nauczycieli

UNIWERSYTET ŚLĄSKI. W październiku rozpoczną się Studia podyplomowe w UŚ, dające kwalifikacje do nauczania religii. Mogą na nie zgłaszać się  nauczyciele wszystkich przedmiotów szkolnych, posiadający wykształcenie magisterskie wraz z przygotowaniem pedagogicznym. Absolwenci czterosemestralnych SPTK uzyskają kwalifikacje do nauczania religii w liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I i II stopnia, szkołach podstawowych i w przedszkolach (z wyjątkiem specjalnych), a absolwenci dwusemestralnych SPKP do nauczania religii w przedszkolach (z wyjątkiem specjalnych). Więcej informacji TUTAJ.

 • Rekrutacja WT UO

OPOLE. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na studia na kierunkach: teologia, teologia kanoniczna, orientalistyka chrześcijańska,  turystyka i kultura śródziemnomorska, wychowanie do życia w rodzinie oraz studia teologiczno-katechetyczne. Informacje: wt.uni.opole.pl.

 • Po aborcji

DIECEZJA. Duszpasterstwo rodzin zaprasza na kurs „Powrót i odnowa” - pomoc dla osób zmagających się z konsekwencjami aborcji. Kurs składa się z 9 cotygodniowych spotkań w małych grupach dla kobiet i w oddzielnych terminach dla mężczyzn. Jest przeznaczony dla osób, które doświadczyły w swoim życiu aborcji, z zastrzeżeniem, że od tego czasu upłynął co najmniej jeden rok. W atmosferze bezpieczeństwa i współczucia uczestnicy mogą przyjąć uzdrowienie i odnowę w tej dziedzinie swojego życia. Spotkania zostały opracowane przez Fundację Kłos na podstawie programu Jonathan'a Jeffes'a z Wielkiej Brytanii. Program jest rekomendowany przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Zgłoszenia: Grupa dla kobiet - dzwonić do Katarzyny 501 397 904, grupa dla mężczyzn - dzwonić do Michała 507 389 948.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy