Co w najbliższym czasie?

Zapowiedzi i zaproszenia na wydarzenia w diecezji gliwickiej i regionie.

W najbliższym czasie odbędą się:

 

  • Uroczystość św. Cecylii

Gliwice. 20 listopada, kościół św. Alberta Wielkiego (parafia św. Michała, ul. Krzywoustego 1) o 16.00 – Nieszpory pod przewodnictwem ks. dr. Adama Fabiańczyka, ekonoma diecezji gliwickiej. Po nich w siedzibie DSM II stopnia i SMK odbędzie się wykład dr hab. Hanny Dys, prof. AM w Gdańsku pt. „Polska pieśń kościelna w twórczości Mieczysława Surzyńskiego”. Podczas spotkania odbędzie się wręczenie dyplomów tegorocznym absolwentom Studium Muzyki Kościelnej oraz nagród dyrektora dla nauczycieli. 21 listopada Hanna Dys poprowadzi warsztaty organowe dla uczniów szkoły.

  • Dzieło Świętego Mikołaja

Region. Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego i Dzieła Świętego Mikołaja z Nakła Śląskiego zapraszają do włączenia się w akcję „Pakowanie upominków dla Świętego Mikołaja”. Zaplanowane są trzy punkty: od 12 do 22 listopada od 10.00 do 14.00 - zabytkowy Pałac w Rybnej w Tarnowskich Górach (ul. Powstańców Warszawskich 90); od 25 listopada do 1 grudnia od 10.00 do 14.00, Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim (ul. Parkowa 1), 4 grudnia od 10.00 do 14.00, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach (ul. Jagiellońska 25). W tym roku odbędzie się pierwsza Gala „Pastorałów Dzieła Świętego Mikołaja” - 28 listopada o 16.00 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. 6 grudnia z samego rana Święty Mikołaj przyleci śmigłowcem. Szczegóły na FB Dzieło Świętego Mikołaja.

  • Dni Kultury Chrześcijańskiej

Kochanowice. Od 13 do 23 listopada – 25. Regionalne Dni Kultury Chrześcijańskiej. Program: 13 listopada o 17.00, Gminne Centrum Kultury i Informacji - warsztaty plastyczne REPUJADO; 20 listopada o 18.00 – GCKiI - spektakl teatralny pt. „Cebula” w wykonaniu Teatru Nowego z Częstochowy. Twórcy spektaklu sięgają do wewnętrznego świata osoby z niepełnosprawnością, nadają myślom kolory, nazywają uczucia. Odczarowują schematy, łamią uprzedzenia, pokazują to, że nie ma tu miejsca wyłącznie na czerń i biel. Przede wszystkim mówią jednak o miłości. Bo tak naprawdę wystarczy po prostu kochać... Wstęp wolny. Spektaklowi towarzyszy zbiórka, z której środki zostaną przeznaczone na wsparcie Ośrodka Rehabilitacyjnego pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach; 23 listopada o 17.00, kościół św. Wawrzyńca - Msza św. dziękczynna z okazji 25. Regionalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej z oprawą muzyczną Chóru Canzona z Kochanowic i Chóru Lutnia z Koszęcina. Po niej koncert chóru dziecięcego z ZSP w Kochcicach. Informacje na gckiikochanowice.naszgok.pl.

  • Planowanie rodziny

Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin. Profesjonalne kursy Naturalnego Planowania Rodziny prowadzone przez certyfikowanych nauczycieli metody objawowo-termicznej podwójnego sprawdzenia. 16 listopada od 9.00 do 16.00, kawiarenka parafii MB Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach (ul. Powstańców Śląskich 2) – Cykle po porodzie; 23 listopada od 9.00 do 16.00, salka parafii św. Józefa w Zabrzu (ul. Roosevelta 104) - Podstawy metody. Cykle typowe. Informacje i zapisy: dorodzin.pl.

  • Adwentowe skupienia szafarzy

Tarnowskie Góry. 23 listopada o 9.30, parafia św. Ap. Piotra i Pawła - skupienie dla szafarzy Komunii św. z dekanatów: Tarnowskie Góry, Lubliniec, Sadów, Woźniki i Żyglin. Bytom. 30 listopada o 9.30, parafia św. Jacka – skupienie dla szafarzy z dekanatów: Bytom, Bytom-Miechowice, Pyskowice, Toszek. Gliwice. 7 grudnia o 9.30, parafia katedralna i skupienie dla szafarzy z dekanatów: Gliwice, Gliwice-Łabędy, Gliwice Sośnica, Kuźnia Raciborska, Pławniowice, Zabrze i Zabrze Mikulczyce.

  • Modlitwa za miasto

Gliwice. 23 listopada o 18.00, kościół św. Jacka w Sośnicy (ul. Przedwiośnie 1) – Msza św. w intencji miasta Gliwice i jego mieszkańców.

  • Ogólnopolska pielgrzymka górników

Jasna Góra. 24 listopada od 9.30 do 14.30 – Ogólnopolska Pielgrzymka Górników. Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu o 12.30 przewodniczy bp Jacek Kiciński. Pielgrzymom towarzyszyć będzie Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka pod dyrekcją Dariusza Kasperka.  

  • Bytomskie puzzle

Bytom. W Muzeum Górnośląskim (plac Jana III Sobieskiego 2) do 28 lutego 2025 roku można oglądać wystawę „Bytomskie puzzle. Archeologia miasta” przygotowaną z okazji 770. rocznicy lokacji Bytomia. Dział Archeologii muzeum przedstawia na niej efekty badań archeologicznych prowadzonych na obszarze miasta od ponad 100 lat, które obejmowały rejon Wzgórza Świętej Małgorzaty, Rynku oraz ościennych placów i ulic. Na wystawie zaprezentowane zostaną zabytki charakterystyczne dla początków osady i miasta związane m. in. z rzemiosłem, handlem, mennictwem, infrastrukturą, a także zabytki unikalne na skalę światową jak np. XIII-wieczna laska sędziowska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..