Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w diecezji gliwickiej

Gliwicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • Miejsca adoracji
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
gliwice.gosc.pl → Wiadomości z diecezji gliwickiej → Bp Jan Kopiec: Czy zależy nam, tak jak Zacheuszowi, na przebywaniu z Bogiem?

Bp Jan Kopiec: Czy zależy nam, tak jak Zacheuszowi, na przebywaniu z Bogiem? przejdź do galerii

122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego  
Mszy św. w rocznicę poświęcenia kościoła katedralnego przewodniczył bp Jan Kopiec. Mira Fiutak /Foto Gość
⏮ ⏪
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
  • 122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego
⏩ ⏭

Gliwice. Modlitwa w 122. rocznicę poświęcenia kościoła katedralnego i peregrynacja relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Mira Fiutak

|

17 maja 2022 GOSC.PL

dodane 17 maja 2022
aktualizacja 17 maja 2022
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Poświęcenie kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, który obecnie jest katedrą, odbyło się 16 maja 1900 r. Uroczystości w Gliwicach przewodniczył wtedy biskup wrocławski kard. Georg Kopp.

W rocznicę tego wydarzenia Mszy św. w intencji parafian i diecezjan, fundatorów i budowniczych kościoła katedralnego oraz członków Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana” przewodniczył bp Jan Kopiec. A koncelebrowali ją m. in. bp Jan Wieczorek i ks. Marek Pyka, diecezjalny asystent tego stowarzyszenia.

Bp Jan Kopiec: Czy zależy nam, tak jak Zacheuszowi, na przebywaniu z Bogiem?   Przedstawicielki Stowarzyszenia "Civitas Christiana" wniosły relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Mira Fiutak /Foto Gość

Biskup gliwicki przypomniał w homilii słowa św. Augustyna, związane z oddaniem nowej świątyni, że to miejsce, gdzie człowiek może spotkać się z Bogiem.

- Tu przez akt konsekracji, poświęcenia, Bóg ma swoje szczególne upodobanie, by nam pomagać. Nie tylko by odbierać tutaj cześć, co wynika z samej natury - powiedział.

Kazanie bp. Jana Kopca:

W liturgii czytany był fragment Ewangelii według św. Łukasza o spotkaniu Zacheusza z Jezusem. - Nawiązując do tamtej sytuacji, można zapytać, czy nam zależy na tym pragnieniu: "Dziś chcę być, Panie, z Tobą, bo taka jest Twoja wola. Ty na mnie czekasz". Czy jest w nas pragnienie zakosztowania tej Twojej obecności? - powiedział. 

- Mamy piękne świątynie, jak ta nasza katedralna w Gliwicach. Jest otwarta, prowadzonych jest tu wiele prac, które mają nie tylko ją upiększyć, ale także sprzyjać nadprzyrodzonemu ukierunkowaniu naszych myśli i tęsknot, a także szukaniu wyjaśnienia spraw, z  którymi sobie poradzić nie możemy. My dzisiaj, przyzwyczajeni do tego, że mamy tyle świętych miejsc do dyspozycji, czy potrafimy kierować do Boga taką prośbę: "Panie, chcę być z Tobą" - pytał bp Kopiec.

Uroczystość w rocznicę poświęcenia kościoła katedralnego połączona była z peregrynacją relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, która właśnie odbywa się w diecezji gliwickiej, a organizowana jest przez "Civitas Christiana". Zaproponowano ją w kolejnych oddziałach po wrześniowej beatyfikacji patrona stowarzyszenia.

U nas modlitwa przy relikwiach kardynała Wyszyńskiego odbyła się już m. in. w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach, gdzie leczona była siostra Nulla, której uzdrowienie za jego wstawiennictwem uznane zostało w procesie beatyfikacyjnym.

Program peregrynacji w kolejnych dniach można znaleźć: TUTAJ.

 

« ‹ 1 › »
122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego

Foto Gość DODANE 16.05.2022

122. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego

​Gliwice, 16.05.2022. Bp Jan Kopiec przewodniczył Mszy św. w 122. rocznicę poświęcenia kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, który od 1992 roku jest katedrą. Uroczystość połączona była z peregrynacją relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • BP JAN KOPIEC
  • DIECEZJA GLIWICKA
  • KATEDRA GLIWICE
  • PEREGRYNACJA RELIKWII BŁ. KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO
  • RELIKWIE BŁ. KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X