Nowy numer 11/2024 Archiwum

Pławniowice: Spotkanie biskupów z Polski i Niemiec

Przedstawiciele grupy kontaktowej dwóch episkopatów będą rozmawiać m.in. o wojnie w Ukrainie i drodze synodalnej.

W Ośrodku Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Gliwickiej w Pławniowicach rozpoczyna się dzisiaj spotkanie biskupów z Polski i Niemiec. Rozmowy będą oscylowały wokół tematów wojny w Ukrainie i problemów uchodźców, niemieckiej drogi synodalnej oraz wyzwań związanych ze szkolnictwem teologicznym. Kwestie te podejmować będą członkowie grupy kontaktowej tych dwóch episkopatów, a obrady potrwają do czwartku 28 kwietnia.

Jak przypomina w rozmowie z KAI gospodarz spotkania bp Jan Kopiec, zjazd Komisji Wspólnej Episkopatów Polski i Niemiec odbywa się po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią, w związku z tym nie brak tematów, które są przedmiotem wzajemnego zainteresowania.

Wśród nich oczywiście są sprawy związane z wojną w Ukrainie i pomocą uchodźcom. Jak podkreśla biskup gliwicki, nie spodziewa się odmiennych stanowisk co do samej kwestii udzielania wsparcia uchodźcom. Ewentualne różnice mogą dotyczyć oceny samej wojny czy też dostarczania uzbrojenia.

Kolejny istotny temat to zagadnienia związane z niemiecką drogą synodalną. - Tu się różnimy, to wiadoma rzecz, i myślę, że zajmie nam trochę czasu, by wymienić swoje uwagi - mówi bp Kopiec. Jak zaznacza, choć problem nie jest nowy, ogromnie ważne jest przybliżanie sobie wzajemnie wszystkich racji. - To na pewno przyczyni się do nakreślenia drogi, jaką będziemy musieli przebyć w najbliższym czasie - dodaje.

Jak zauważa, obie strony będą interesowały zagadnienia granic, jeśli chodzi o doktrynę kościelną, np. w kwestii dopuszczania kobiet do święceń diakonatu czy prezbiteratu, a także problem stosunku do LGBT i wszystkich tego konsekwencji. Tematem rozmowy będzie też prawdopodobnie niedawna wymiana listów między przewodniczącymi Episkopatów Polski i Niemiec, związana z postulatami niemieckiej Drogi Synodalnej.

Bp Kopiec podkreśla, że zadaniem grupy kontaktowej jest nie tyle dialog prowadzący do wypracowania jakiegoś wspólnego stanowiska, co raczej wymiana opinii, próba zrozumienia myślenia i argumentacji drugiej strony, a także szukanie płaszczyzny porozumienia. - Nie jesteśmy gremium decyzyjnym, ale raczej studyjnym, które przygotowuje pewien materiał do pracy już w ramach Konferencji Episkopatu - wyjaśnia.

Trzeci temat, który ma zostać podjęty podczas spotkania, to sprawa szkolnictwa teologicznego w Niemczech i w Polsce. Dotyczy to zarówno przygotowania do kapłaństwa, jak i studiów teologicznych dla osób świeckich. Jak zauważa bp Kopiec, być może podejście do tych kwestii w Kościele w Niemczech mogłoby być dla Kościoła w naszym kraju dużą inspiracją, zwłaszcza w kontekście zmniejszającej się liczby powołań.

Członkami grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec, wybieranymi na 5-letnią kadencję, są: ze strony polskiej - kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski oraz bp Jan Kopiec, biskup gliwicki, który jest przewodniczącym Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec; a ze strony niemieckiej - bp Bertram Meier, biskup Augsburga, abp Ludwig Schick z Bambergu i bp Wolfgang Ipolt, biskup Görlitz.

Gremium spotyka się w różnych diecezjach, raz w Polsce, raz w Niemczech. Po raz pierwszy spotkanie odbywa się w diecezji gliwickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy