To kolejny pamiątkowy "pieniądz" wyemitowany, by zachęcić do odwiedzenia Ziemi Raciborskiej.
Idea emisji banknotów pamiątkowych 0 euro zrodziła się w 2015 roku we Francji i z powodzeniem jest kontynuowana w wielu krajach. Pierwsza polska emisja banknotu o zerowym nominale - z wizerunkiem Warszawy - miała miejsce 24 listopada 2019 r. Po jej ogromnym sukcesie przyszedł czas na kolejne wydania.
Banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach to kolejny pamiątkowy "pieniądz" wydany z inicjatywy starosty raciborskiego Grzegorza Swobody, który w ten sposób chce zachęcić do odwiedzenia Ziemi Raciborskiej jako historycznej stolicy Górnego Śląska.
Nowy banknot kolekcjonerski przedstawia widok Starego Opactwa w Rudach około 1860 roku. Początki klasztoru cystersów sięgają połowy XIII wieku, kiedy to sprowadzono pierwszych zakonników do Rud. Za fundatora uchodzi książę Władysław III.
Stare Opactwo w Rudach składa się z kościoła będącego trójnawową bazyliką (obecnie sanktuarium Matki Bożej Pokornej), czworoboku średniowiecznego klasztoru pocysterskiego oraz później dobudowanych skrzydeł barokowej rezydencji pałacowej.
W 1945 r. kompleks uległ poważnym zniszczeniom. Część kościelna została odrestaurowana w latach 1994-1996. Natomiast część klasztorno-pałacowa, będąca własnością Skarbu Państwa, od okresu powojennego stopniowo popadała w ruinę. 15 sierpnia 1998 r. została przekazana diecezji gliwickiej.
Emitentem kolekcjonerskiego banknotu jest powiat raciborski. Niewielka część każdej emisji jest dystrybuowana w oprawie z pojedynczym banknotem w formie etui i blistra oraz etui z podwójnym banknotem, gdzie jeden występuje w wersji gold, ze złotym awersem - herbem rodziny książęcej von Ratibor und Corvey.
Banknot wkrótce będzie dostępny w sprzedaży. Początkowo jedynie za pośrednictwem sklepu internetowego, a później również w sprzedaży stacjonarnej m.in. w Punkcie Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu.