Zamiast zaczynać od kerygmatu, dają nastolatkom i wchodzącym w dorosłe życie narzędzia do rozwijania talentów i budowania kompetencji. Są przekonani, że trwałe relacje z rówieśnikami i ciekawe, fachowe zajęcia pomogą im odkryć w życiu pasję i otworzą na szukanie Boga, który jest źródłem wszelkiego dobra.
Pomysł na stworzenie młodym ludziom przestrzeni do kreatywnych zajęć i budowania między nimi więzi już od kilkunastu lat pojawiał się w grupie świeckich osób – głównie rodziców zaangażowanych we wspólnoty charyzmatyczne. Z biegiem czasu odkryli, że nie potrzebują do tego od razu działań wprost ewangelizacyjnych, i postanowili zacząć od zorganizowania profesjonalnych warsztatów tematycznych, na których młodzież będzie mogła szkolić się pod okiem specjalistów w swoich dziedzinach, a jednocześnie nawiązywać kontakt z rówieśnikami w realnym spotkaniu.
Tak powstała Szlifierka – cykl zajęć dla nastolatków i młodych dorosłych w Tarnowskich Górach. Pierwsza edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i zebrała mnóstwo pozytywnych opinii od uczestników. Od marca rusza druga część, na którą właśnie rozpoczynają się zapisy.
Pustka w formacji
– W sercach wielu osób dojrzewało pragnienie, żeby młodzież miała możliwość rozwijania swoich pasji i marzeń, a jednocześnie była blisko Boga. Zależało nam, żeby dotyczyło to nie tylko naszych dzieci, ale ogólnie młodego pokolenia, bo często widzimy, że takie osoby gubią się, kiedy wchodzą w okres dojrzewania czy dorosłości. Chociaż myśleliśmy o tym zupełnie niezależnie, to zaczęliśmy się z tymi myślami spotykać – żeby zrobić dla młodych coś wartościowego – opowiada Jacek Tyczka, jeden z koordynatorów Szlifierki. – Już kilkanaście lat temu, kiedy nasze dzieci były jeszcze małe, zabieraliśmy je na wakacyjne rekolekcje „Jezus żyje!” na Górze Świętej Anny, dokąd teraz same chętnie jeżdżą. Z czasem, kiedy zaczęły dorastać, czuliśmy pewien brak, bo gdy były młodsze, miały okazję do formacji chociażby wśród ministrantów czy Dzieci Maryi, natomiast później trafiają na pustkę. Z naszej młodości pamiętamy różne grupy dla młodzieży, dlatego pozostaje to naszą troską, że choć młodzi znajdują towarzystwo w podobnym duchu podczas wakacyjnych wydarzeń, to na gruncie lokalnym nie trafiają na nie – dopowiada Ewa Stasik, która współorganizuje warsztaty.
Bez przemycanej ewangelizacji
Warsztaty Szlifierki prowadzone są przez trzy miesiące w Katolickim Centrum Kultury „Opoka” przy parafii Przemienienia Pańskiego w tarnogórskich Bobrownikach Śląskich. Co istotne, udział w nich jest darmowy. Większość zajęć odbywa się raz w tygodniu, we wtorki po południu i wieczorem, a wybrane co dwa tygodnie w soboty. Zgodnie z założeniem organizatorów, aby warsztaty były prawdziwie atrakcyjne i wartościowe dla młodzieży, prowadzą je znani profesjonaliści w swoich dziedzinach. Pierwsza edycja zakończyła się w grudniu ubiegłego roku i obejmowała siedem tematów: taniec, wokal, teatr, film, fotografia, wizaż i rysunek. Dzięki promocji w mediach społecznościowych projekt zyskał niespodziewanie duże zainteresowanie, a miejsca na niektóre zajęcia wyczerpały się w zaledwie kilka minut od rozpoczęcia zapisów, gdyż przyciągnęły uczestników nie tylko z Tarnowskich Gór, lecz nawet z odleglejszych miejscowości, jak Orzesze czy Racibórz. W materiałach informacyjnych nie jest akcentowany kościelny czy ogólnie religijny charakter przedsięwzięcia. – Naszym celem jest to, by w warsztatach mógł uczestniczyć każdy, niezależnie od światopoglądu i spojrzenia na sprawy wiary. Wierzymy, że w przyszłości wśród uczestników zaowocują Boże wartości, których doświadczają przez zaangażowanie prowadzących i relacje z innymi – wyjaśnia Jacek Tyczka. – Nie chcemy niczego przemycać, żeby młodzi nie mieli poczucia, że zaprosiliśmy ich na warsztaty, a między wierszami głosimy kerygmat. To mają być fachowe zajęcia – podkreśla Ewa Stasik i dodaje, że już usłyszeli od kilku uczestników, że też chcieliby w przyszłości organizować tak wartościowe przedsięwzięcia, w których liczą się rozwijanie pasji i relacje, a nie pogoń za pieniądzem. Pomysłodawcy przekonują, że istotnym elementem Szlifierki jest miejsce, gdzie młodzież może przed warsztatami lub po nich spotkać się, zjeść, a przy okazji nawiązać nowe znajomości i prowadzić luźne rozmowy w dobrej atmosferze. To właśnie bycie razem ma nakierować młodych ludzi na podejmowanie głębszych tematów i prowadzić ich do Boga. W podsumowującej ankiecie przeprowadzonej wśród uczestników przestrzeń kawiarenki – obok merytorycznych zajęć na wysokim poziomie – była najwyżej oceniania. To skłoniło organizatorów do zaaranżowania Szlifierki po godzinach – wieczorów przy planszówkach, na które regularnie przychodzi po kilkadziesiąt osób.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się