W 2012 r. bp Jan Kopiec został drugim w historii diecezji biskupem gliwickim.
Dziesięć lat temu, 28 stycznia 2012 r., odbył się ingres bp Jana Kopca - dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji opolskiej - do katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Decyzją papieża Benedykta XVI bp Kopiec został mianowany drugim po bp. Janie Wieczorku ordynariuszem diecezji gliwickiej. Po dekadzie, we wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, biskup przewodniczył Mszy Świętej w gliwickiej katedrze.
- To 10 lat, których chciałem, żeby św. Tomasz z Akwinu był cichym przewodnikiem, by być zawsze w służbie prawdy, nie szukając tylko siebie, ale dobra Kościoła, do którego zostałem posłany - mówił we wprowadzeniu do Eucharystii bp Kopiec. - Dzisiaj dziękuję Bogu, ale także zbieram wszystko to, co było nieskuteczne, co było pozbawione mocy i siły. Niech dobry Pan będzie łaskawy - dodał.
- Myślę, że taka rocznica, jak w przypadku diecezji gliwickiej, gdy 10 lat temu drugi biskup gliwicki wszedł do tej katedry, by przewodzić wam w modlitwie i zdążaniu do spotkania z Bogiem, to dobry moment, by św. Tomasza prosić o bardzo wiele pomocy - tej nadprzyrodzonej - byśmy nie zbłądzili, ale byśmy doszli do celu, którego on był piewcą - podsumował w kazaniu.
Homilia bp. Jana Kopca.Bp Jan Kopiec urodził się 18 grudnia 1947 roku w Zabrzu w rodzinie robotniczej. Od 1948 roku zamieszkał wraz z rodziną w Bytomiu-Szombierkach, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. Po jej ukończeniu w 1961 roku pobierał edukację w liceum ogólnokształcącym w Bytomiu-Bobrku. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, w 1965 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie.
Święcenia kapłańskie otrzymał 30 kwietnia 1972 roku w katedrze opolskiej z rąk bp. Franciszka Jopa. Jako wikariusz pracował najpierw w parafii św. Franciszka w Zabrzu (1972-1974), a następnie w parafii NSPJ w Zabrzu-Rokitnicy (1974-1978).
W 1977 roku uzyskał magisterium z teologii na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1982 roku ukończył studia specjalistyczne w Instytucie Historii Kościoła Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w zakresie nauk pomocniczych historii (archiwistyki), uzyskując stopień doktora teologii w zakresie historii Kościoła.
Wykładał historię Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie, Diecezjalnym Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Opolu oraz w Misyjnym Wyższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Nysie. W latach 1982-1984 pełnił obowiązki prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie, a w roku akademickim 1985/86 był wicerektorem tegoż seminarium.
W roku akademickim 1984/85 prowadził kwerendę w Archiwum Watykańskim, pogłębiając jednocześnie studia z zakresu archiwistyki kościelnej w Scuola Vaticana di Paleografia, Diplomatica ed Archivistica. W 1986 roku otrzymał nominację na dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Opolu.
5 grudnia 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej ze stolicą tytularną Cemeriniano. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1993 roku w bazylice watykańskiej z rąk papieża Jana Pawła II. W diecezji opolskiej pełnił obowiązki wikariusza generalnego oraz członka Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej.
Od chwili utworzenia Uniwersytetu Opolskiego wraz z Wydziałem Teologicznym w 1994 roku został zatrudniony w Katedrze Historii Kościoła i Patrologii na stanowisku adiunkta. W 1998 roku ukończył przewód habilitacyjny na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 7 lipca 2000 roku rektor Uniwersytetu Opolskiego zamianował go profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Teologicznym tegoż Uniwersytetu. Od 1 października 2006 roku pełnił obowiązki kierownika Katedry Historii Kościoła i Patrologii. Podsumowaniem dotychczasowych dokonań naukowych była nominacja na stanowisko profesora zwyczajnego w 2008 roku.
Decyzją papieża Benedykta XVI biskup Jan Kopiec został mianowany 29 grudnia 2011 roku drugim w historii biskupem gliwickim. Jego dorobek naukowy obejmuje 15 prac zwartych, 560 artykułów naukowych oraz ponad 260 tekstów popularnonaukowych.