Ukraińcy na Śląsku i w Zagłębiu świętują Boże Narodzenie

Kiedy rzymscy katolicy świętują uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli, Kościoły wschodnie, posługujące się kalendarzem juliańskim, mają wigilię świąt Bożego Narodzenia. Dziś do wieczerzy wigilijnej zasiądą też Ukraińcy mieszkający w Polsce. O ich świętowaniu opowiada ks. Wolodymyr Lytvyniv, duszpasterz ukraińskich migrantów na Śląsku i w Zagłębiu.

Aby móc świętować Boże Narodzenie, Ukraińcy w Polsce musieli wziąć urlop na piątek, który jest dla nich pierwszym dniem Bożego Narodzenia. Święto trwa w Kościele greckokatolickim trzy dni. Drugiego dnia po Narodzeniu Pańskim czci się Świętą Rodzinę, a w trzecim dniu - pierwszego męczennika św. Szczepana. Dziś (6.01) wierni przyjdą do świątyń, skąd wezmą do domów na wieczerzę tzw. prosforę, czyli chlebek, który jest odpowiednikiem opłatka.

Jak mówił ks. Lytvyniv w audycji "Tym żyje Kościół" (2.01), są wspólnoty greckokatolickie, np. w Sosnowcu, które zdecydowały się na świętowanie 25 grudnia, tak jak Kościoły zachodnie. Także na Ukrainie rozważa się przyjęcie grudniowego terminu świąt Bożego Narodzenia.

Ks. Wolodymyr Lytvyniv o świętowaniu Bożego Narodzenia przez ukraińskich migrantów w Polsce.
Radio eM

wersja audio
cz.1:

cz.2:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..