Grzegorz Kwitek: Pandemia w Metropolii obciążyła głównie transport publiczny

- Pandemia w Metropolii obciążyła głównie transport publiczny - powiedział w Radiu eM Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, odpowiedzialny za transport. Teraz dochodzi jeszcze inflacja i wyższe ceny paliw. - Mamy jednak nadzieję, że to będzie rok stabilizacji - dodał.

Grzegorz Kwitek: Pandemia w Metropolii obciążyła głównie transport publiczny
Radio eM

Grzegorz Kwitek wyjaśnił, że liczba pasażerów w pandemii spadła i nawet ich powolny powrót nie spowodował pełnego pokrycia kosztów transportu zbiorowego ze sprzedaży biletów. Tymczasem w ubiegłym roku (2021) koszt związany z autobusami ZTM wzrósł o ok. 12%, czyli ok. 60 mln zł.

Gość Radia eM zapowiedział na ten rok prace nad wprowadzeniem nowych tablic z rozkładami jazdy, wykonanymi w nowoczesnej technologii, która pozwoli bardziej elastycznie zarządzać informacją. W tym roku odbywać się będą testy nowego systemu.

Jak powiedział Grzegorz Kwitek, GZM chce mocno postawić na zielony transport, czyli np. rowery w metropolii, ale także przymierza się do zakupu autobusów zasilanych wodorem, na co metropolia uzyskała już dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na razie jednak nie ma odpowiedniej infrastruktury, a cena jednego autobusu wodorowego wynosi ok. 4 mln zł, podczas gdy taki pojazd z silnikiem diesla kosztuje niespełna 2 mln zł. Gość „Rozmowy poranka” spodziewa się jednak, że w ciągu dwóch lat także w Polsce wyjadą na drogi wodorowe autobusy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..