W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbyły się obchody w miejscu, gdzie upamiętniono internowanych w więzieniu w Zabrzu Zaborzu, największym obozie na Śląsku.
Wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski zauważył, że 40 lat temu miasto stało się „przymusowym domem dla wielu polskich patriotów”. A to uruchomiło szeroką pomoc internowanym i ich rodzinom, którą trzeba było zorganizować w warunkach stanu wojennego, czego podjął się ks. inf. Paweł Pyrchała.
13 grudnia 1981 do więzienia w Zabrzu Zaborzu trafiło 112 internowanych. W kolejnych dniach liczba ta rosła i na początku stycznia było już blisko 400 osób. Ostatni internowani opuścili ośrodek w przeddzień pierwszej rocznicy stanu wojennego, 12 grudnia 1982 roku.
W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego medalami „Pro Patria" i „Pro Bono Poloniae" za zasługi dla upamiętnienia najnowszej historii Polski, uhonorowani zostali: uczestnicy strajku w kopalni Wujek Stanisław Płatek i Krzysztof Pluszczyk, Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz związany z tym centrum Antoni Gierlotka i Stanisław Brzeźniak, który otrzymał medal Pro Bono Poloniae.
Oprócz nich nagrodzono też dziewięć organizacji związkowych i stowarzyszeń: NSZZ „Solidarność" Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, NSZZ „Solidarność" przy KWK Piast, KWK Ziemowit, KWK Zofiówka (dawny Manifest Lipcowy), KWK Ruda – Ruch Bielszowice i ArcelorMittal Poland S.A. (dawniej Huta Katowice), Stowarzyszenie Pokolenie, Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek w Katowicach Poległych 16 grudnia 1981 roku oraz Porozumienie Katowickie 1980 Stowarzyszenie Na Rzecz Pamięci.