– Pomimo covidu patrzymy ciepło na kondycję finansową Tarnowskich Gór – powiedział w Radiu eM burmistrz Arkadiusz Czech. Miasto zajęło 1. miejsce w rankingu śląskich gmin na podstawie danych GUS dotyczących kryteriów zrównoważonego rozwoju.
Tarnowskie Góry są jednym z laureatów Rankingu Gmin Śląska, który przygotowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej – Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego w Katowicach im. Waleriana Pańki we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym w Katowicach. Analizowano poziom rozwoju gmin w wymiarze gospodarczym i społecznym z poszanowaniem środowiska i przestrzeni.
W kategorii gmin do 20 tys. mieszkańców trzy pierwsze miejsca zajęły: Goczałkowice-Zdrój, Buczkowice i Wilkowice, a na kolejnych znalazły się: Imielin, Lubomia, Szczyrk, Chybie, Przyrów, Kornowac oraz Kozy.
W kategorii gmin powyżej 20 tys. najlepsze są Tarnowskie Góry, Cieszyn i Mikołów, a za nimi znalazły się: Czeladź, Czechowice-Dziedzice, Lubliniec, Jasienica, Łaziska Górne, Zawiercie i Żywiec.
Z kolei wśród 19 miast na prawach powiatu najwyższe wyniki uzyskały Bielsko Biała, Katowice i Rybnik, a następne: Gliwice, Tychy, Żory, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Częstochowa oraz Jaworzno.
Jak zaznaczył gość Radia eM każda gmina ma swoją specyfikę, dlatego trudno je porównywać. Np. Tarnowskie Góry utrzymują aż 4 jednostki kultury (m.in. Tarnogórskie Centrum Kultury, czy Pałac w Rybnej).
Burmistrz Arkadiusz Czech dodał, że według miejskich szacunków budżet miasta w wyniku regulacji w Polskim Ładzie będzie uszczuplony o kilkanaście milionów zł, ale podobnej wielkości środki zostały właśnie przekazane miastu jako rekompensata rządowa. Dodał też, że z powodu inflacji wykonawcy ważnych miejskich inwestycji zwracają się do samorządu wnioskami o podwyższenie kosztów realizacji inwestycji.