Nowy Numer 16/2024 Archiwum

30 lat "Marcinków" z Gliwic

Wspólnotę św. Marcina działającą przy parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Sośnicy tworzą emeryci oraz osoby samotne i niepełnosprawne. Spotykają się, żeby wzajemnie się wspierać, czynić dobro i nieść radość.

Od 30 lat, średnio dwa razy w miesiącu, w domu katechetycznym przy parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Gliwicach-Sośnicy spotyka się wspólnota "małych, zwyczajnych ludzi" - jak sami o sobie mówią - których połączyła przyjaźń i cicha dobroć.

Grupa powstała z inicjatywy - dzisiaj już świętej pamięci - Bonifacego Dylusa. Na spotkaniu 11 listopada 1991 r. na jej patrona wybrano świętego Marcina, którego wspomnienie przypada tego dnia. W czwartek na Mszy Świętej i uroczystym spotkaniu obchodzili 30-lecie istnienia.

Wspólnota zrzeszająca obecnie ok. 70 członków gromadzi emerytów oraz osoby samotne i niepełnosprawne, często dotknięte chorobą i cierpieniem. Przychodzą na spotkania, żeby wzajemnie się wspierać, ale i aktywnie uczestniczyć w życiu parafii.

"Marcinki" współorganizują uroczystości parafialne, odwiedzają święte miejsca, organizują konferencje, na które zapraszają ludzi Kościoła, nauki, kultury i sztuki, razem spędzają mikołajki, spotkania opłatkowe i bale przebierańców, z dziećmi i wnukami przeżywają Dzień Babci i Dziadka oraz Dzień Mamy i Ojca, a nawet przygotowują przedstawienia w "Marcinkowym Teatrzyku". Wszystkie wydarzenia skrupulatnie odnotowywane są w kronice.

Przez 30 lat zmieniali się duszpasterze, którzy towarzyszyli seniorom, a po 18 latach Bonifacy Dylus przekazał prowadzenie grupy w ręce obecnej liderki, Krystyny Dudy, która wcześniej wspierała muzycznie niektóre spotkania.

Niezmiennie realizowany jest jednak charyzmat wspólnoty - wspólnie podążać, czynić dobro, nieść radość i widzieć w drugim człowieku Chrystusa, czyli przyoblekać wiarę w czyn.

30 lat "Marcinków" z Gliwic   Ks. Adrian Pietrzyk, obecny duszpasterz wspólnoty, i Krystyna Duda - od 12 lat liderka "Marcinków". Archiwum Wspólnoty św. Marcina
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy