- Najbardziej potrzeba nam dzisiaj heroicznego nawrócenia - powiedział bp Jan Kopiec w gliwickiej katedrze.
Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się modlitwą w katedrze, po której nastąpił przemarsz pod pomnik Marszałka Piłsudskiego, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Mszy św. przewodniczył bp Jan Kopiec, a obecni byli przedstawiciele władz, wojska i różnych służb oraz poczty sztandarowe.
Biskup gliwicki nawiązał w homilii do ośmiu błogosławieństw przypomnianych w czytanym w czasie liturgii fragmencie Ewangelii. - Znamy te ważne wskazania, które należą do takich konstytucyjnych zasad naszego chrześcijańskiego życia. Znamy je od wieków, ale stale są aktualne. Niestety, od wieków też nic się nie zmieniło. Te same słowa mógłby Zbawiciel powiedzieć dzisiaj. Mijają tysiąclecia, a my ciągle jesteśmy w trudnych, zawiłych relacjach z bliskimi, a o dobru wspólnym możemy tylko marzyć – zauważył bp Kopiec.
Uroczystość pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Mira Fiutak /Foto GośćPrzypomniał też słowa Jana Pawła II, cytując cały fragment jego homilii wygłoszonej w Kielcach podczas pielgrzymki w 1991 roku: „To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować. Zbyt długo niszczono! Trzeba intensywnie odbudowywać!”.
Homilia bp. Jana Kopca:
- Czy czujemy się dzisiaj adresatami tych słów? Czy powiemy raczej „to nie jest do mnie, to nie dla nas”? Czy dziś nie trzeba zrobić sobie rachunku sumienia? Czy muszą się ciągle powtarzać podziały, kłótnie rodaków, jakich w naszych dziejach nie brakowało? To musi boleć. Czy stać nas będzie na to, żeby zauważyć, że przecież Boża łaskawość kieruje losami świata, a my mamy z nią współpracować. Modlitwa o to, żeby stać nas było na heroiczne nawrócenie – tego nam dzisiaj najbardziej potrzeba w tym pięknym dniu, ale też niosącym ważne zadania - podkreślił.
Po Mszy w katedrze uformował się pochód, który przeszedł ulicami miasta na plac Piłsudskiego, gdzie pod pomnikiem Marszałka przy podniesionej fladze państwowej odczytany został Apel Poległych, a delegacje złożyły wieńce i kwiaty.