W Watykanie trwa wizyta "ad limina apostolorum" ostatniej grupy hierarchów polskiego Episkopatu.
Od poniedziałku w ramach wizyty ad limina apostolorum w Watykanie przebywa czwarta, ostatnia grupa biskupów z siedmiu diecezji wchodzących w skład metropolii katowickiej i krakowskiej. Diecezję gliwicką reprezentują biskupi Jan Kopiec i Andrzej Iwanecki.
Pierwszego dnia biskupi sprawowali Mszę św. przy grobie św. Piotra Apostoła w Bazylice Watykańskiej, przewodniczył jej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. We wtorek modlili się w bazylice św. Jana na Lateranie, a Eucharystii przewodniczył tam abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Natomiast w środę hierarchowie pod przewodnictwem bp. Kopca sprawowali Mszę Świętą w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej.
- Wpatrzeni w Maryję i naśladując Ją, nie zboczymy z właściwej drogi - mówił w homilii bp Jan Kopiec. - Głosimy chwałę Maryi bardzo często w naszych świątyniach. W naszej posłudze Maryja odgrywa ogromnie ważną rolę, by uwrażliwiać najpierw siebie, a potem innych, do których jesteśmy posłani, na wielkość Bożych darów - zauważył.
Bp Kopiec przyznał, że najbardziej precyzyjnym określeniem Maryi jest to, co biskupi wielokrotnie przywołują w swoim posługiwaniu: "zróbcie wszystko cokolwiek Syn mój wam powie". - To sformułowanie jakże profetyczne jest także i dla nas przekazem, byśmy porządkowali w sobie, we własnych sumieniach i we własnym sercu, co związane jest z głęboką wiarą - podkreślił.
- Jeżeli zmagamy się ze słabościami, przeciwnościami, własną niedojrzałością to przecież powtarza się to, co miało miejsce w Kanie Galilejskiej: zakłopotanie i zmartwienie, ale przychodzi pomoc tej bardzo dojrzałej Matki, która wie, co to znaczy, jeżeli coś jest w nas nieuporządkowane, coś co może nawet zaskakiwać i co nas stawia w bardzo kiepskiej sytuacji - stwierdził biskup gliwicki.
Dodał, że za to biskupi pragną w tym miejscu podziękować, "by przejść do nowego, kolejnego etapu naszego posługiwania ludowi Bożemu w naszych kościołach".
- Stawiamy sobie pytanie i na to trzeba będzie znaleźć i trochę czasu i trochę uczciwości, by przed Matką naszego Pana stanąć i zapytać samych siebie, czy to zaufanie, jakiego doświadczamy, doceniamy, czy w tej świętej godzinie napełnia nas naprawdę szczera postawa dziecka, któremu własna Matka przywraca wiarę w siłę opieki i wsparcia na dalsze drogi - zaznaczył stwierdził bp Kopiec. Dodał, że "celem jest przynoszenie dobrych owoców naszej posługi".
Pielgrzymka do progów apostolskich ostatniej grupy hierarchów polskiego Episkopatu ma potrwać do 31 października. W czwartek zaplanowane jest spotkanie biskupów metropolii katowickiej i krakowskiej z papieżem Franciszkiem. W piątek spotkanie m.in. w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
W ramach wizyty "ad limina apostolorum" w Watykanie przebywa czwarta, ostatnia grupa biskupów z siedmiu diecezji wchodzących w skład metropolii katowickiej i krakowskiej. EpiskopatNews