Nowy numer 47/2021 Archiwum

60 lat przy kontuarze

Rajnhold Bula, organista w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olszynie, grać w kościele rozpoczął jako 17-letni chłopak.

W sobotę 25 września świętowano 60-lecie jego posługi organistowskiej. Mszy Świętej dziękczynnej z udziałem licznie zgromadzonych parafian przewodniczył moderator sekcji muzyki kościelnej Kurii Diecezjalnej w Gliwicach ks. Adam Kozak, a koncelebrowali: proboszcz olszyńskiej parafii ks. Jarosław Wiśniewski oraz pochodzący z parafii ekonom prowincjalny Misjonarzy Oblatów Niepokalanej o. Józef Czernecki OMI.

W homilii ks. Adam Kozak zauważył, że kontekst liturgiczny ostatnich dni wskazuje na pierwszeństwo kultu Bożego w narodzie izraelskim, który po powrocie z niewoli babilońskiej był przez proroków wezwany najpierw do odbudowy świątyni. Bóg sam upomina się o to, aby naród wybrany zajął się tym, co najważniejsze, czyli kultem Boga.

W taką właśnie służbę kultowi Bożemu w olszyńskiej parafii zaangażowany jest od 60 lat Rajnhold Bula, który zachęcony przez wieloletniego proboszcza ks. Franciszka Chylę, 1 października 1961 roku podjął jako 17-letni chłopak posługę organisty. Pierwszego dnia zagrał na nabożeństwie różańcowym, kilka dni później zaczął grać także podczas Mszy. Od tego czasu posługuje nieprzerwanie przy organach, aktualnie u boku już ósmego proboszcza. Obok funkcji organisty kilkadziesiąt lat pełnił również posługę kościelnego. Swoją misję wypełnia nadal, mimo przebycia ciężkich chorób, prowadzony do kościoła codziennie przez swoją żonę Ewę.

Podczas Mszy odczytano list gratulacyjny biskupa gliwickiego Jana Kopca, wdzięczność wyrazili także proboszcz i grupy parafialne. Po Mszy w salce parafialnej odbyła się projekcja filmu przygotowanego przez służbę liturgiczną, dokumentującego wieloletnią posługę cenionego przez miejscową wspólnotę jubilata.

60 lat przy kontuarze   Gratulacje ks. Adama Kozaka, moderatora sekcji muzyki kościelnej Kurii Diecezjalnej w Gliwicach. Archiwum prywatne
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama