Nowy numer 38/2021 Archiwum

Tydzień po beatyfikacji

W niedzielę 19 września koncerty pamięci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego odbędą się w bazylice w Rudach i w kościele św. Bartłomieja w Gliwicach.

W ramach festiwalu "Muzyka w Starym Opactwie" w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach na organach zagra Brygida Tomala. Koncert rozpocznie się o 17.00.  

"Koncert poświęcony będzie osobie Prymasa Stefana Wyszyńskiego z okazji jego beatyfikacji. W przemówieniach błogosławionego odnajdujemy liczne wypowiedzi dotyczące muzyki religijnej. Kardynał Stefan Wyszyński często podkreślał znaczenie chorału gregoriańskiego oraz pieśni kościelnej. Wyjaśniał także teologiczne znaczenie kantyków biblijnych. Szczególnie bliski był mu Magnificat, o którym mówił, że jest interpretacją dziejów rodziny ludzkiej. W programie koncertu znajdą się utwory związane z teologiczno-muzycznymi przemyśleniami Prymasa Tysiąclecia, a komentarz przybliży słuchaczom ów mniej znany wątek jego nauczania, który może okazać się interesujący nie tylko dla muzyków kościelnych" - pisze w zaproszeniu ks. Bogdan Kicinger, dyrektor festiwalu.

Również 19 września o 17.00 w Gliwicach w kościele św. Bartłomieja rozpocznie się koncert pt. "Wielki Polak – Kardynał Stefan Wyszyński".  W programie koncertu zabrzmią utwory m.in.: J. S. Bacha, Ch. Gounoda, B. Okudżawy, J. Kaczmarskiego, P. Gintrowskiego.

Pomiędzy utworami przewidziane są komentarze, które przybliżą postać nowego błogosławionego, wielkiego Polaka, który dzięki swej niezłomnej postawie przyczynił się do ocalenia Kościoła w Polsce i poprowadził naród ku wolności. Całość dopełni  wystawa biograficzna przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN - "Stefan Wyszyński".

Podczas koncertu wystąpią: Agnieszka Bielanik-Witomska - wokalistka, reżyserka, artystka przez lata związana z Kabaretem Pod Egidą Jana Pietrzaka, Jerzy Gościński - solista Operetki Śląskiej, Gliwickiego Teatru Muzycznego, pedagog,

Krzysztof Świtała - trębacz, muzyk orkiestrowy, kameralista i solista, muzyk sesyjny,

Klaudiusz Jania - pianista, organista, kompozytor, dyrygent i aranżer.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama