Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kościół św. Edyty Stein w Steblowie będzie sanktuarium

Tę decyzję w dniu święta patronki ogłosił bp gliwicki Jan Kopiec.

W Lublińcu 9 sierpnia obchodzony jest jako uroczystość św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein, patronki miasta. Jak zwykle z tej okazji Mszy w kościele w dzielnicy Steblów przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec, który w kazaniu ogłosił, że 8 grudnia, w 30. rocznicę konsekracji, tamtejszy kościół pod jej wezwaniem zostanie ustanowiony sanktuarium ku czci św. Teresy Benedykty od Krzyża.

W homilii bp Jan Kopiec przypomniał najważniejsze momenty życia św. Edyty od wychowania w żydowskiej rodzinie, przez okres niewiary i poszukiwań, chrzest, wstąpienie do Karmelu aż do męczeńskiej śmierci w obozie koncentracyjnym. Przypomniał, że jednym z kluczowych wydarzeń był moment, kiedy szukając swojej życiowej drogi wstąpiła do pustego kościoła i zauważyła zwykłą kobietę, która uklękła u stóp ołtarza.  

- Wtedy Edyta była niezwykle przejęta - mówił. - Cóż tam filozofia, cóż tam wielkie sprawy tego świata! Zobaczyła autentycznego chrześcijanina w tej kobiecie, która potrafiła za Chrystusem podążać i z Nim rozmawiać. Niby prosta rzecz, niby nic nadzwyczajnego, ale w jej przypadku było to odkrycie na miarę niezwykłego nawrócenia. Od tego momentu modlitwa była dla niej czymś, co zmieniało jej życie, co nadawało jej sens - mówił.

Kościół św. Edyty Stein w Steblowie będzie sanktuarium   Bp Jan Kopiec podczas Mszy św. w uroczystość św. Teresy Benedykty od Krzyża. Jan Maniura

- Jestem wdzięczny, że ta parafia tutaj, pod takim pięknym wezwaniem, trwa i świadczy o wielkiej miłości także i człowieka XX wieku - zaznaczył biskup.  Zapraszając na uroczystość 8 grudnia, zachęcał do kultywowania pamięci o św. Teresie Benedykcie, by nowe sanktuarium mogło przesyłać w świat "niezwykły przymus prawdziwej miłości".

Kazanie bp. Jana Kopca:

Kościół św. Edyty Stein w Steblowie będzie sanktuarium   Bp Jan Kopiec i księża celebrujący Mszę św. w Steblowie. Jan Maniura
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy