Nowy numer 37/2021 Archiwum

Metropolitalny odpust i jubileusze

W niedzielę 15 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach odbędą się metropolitalne obchody odpustu ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, połączone z jubileuszami bp. Jana Wieczorka i bp. Andrzeja Iwaneckiego.

W tym roku uroczystość po raz dziesiąty świętowana będzie jako tzw. odpust metropolitalny, na który zapraszani są pasterze i wierni archidiecezji katowickiej, diecezji opolskiej i diecezji gliwickiej.

15 sierpnia sumie o 11.00 na dziedzińcu pocysterskiego opactwa będzie przewodniczyć bp senior Jan Wieczorek, pierwszy biskup gliwicki. To on w 1995 roku  kościół Wniebowzięcia NMP w Rudach ustanowił sanktuarium diecezjalnym Matki Boskiej Pokornej oraz podjął decyzję przejęcia przez diecezję i odbudowy pocysterskiego opactwa. Podczas odpustu będzie obchodził 40. rocznicę sakry biskupiej.

Również 15 sierpnia w Rudach 35-lecie kapłaństwa będzie obchodził biskup pomocniczy diecezji gliwickiej Andrzej Iwanecki, który wygłosi homilię na nieszporach w bazylice o 15.00.

Program uroczystości 15 sierpnia

  • 10.45 – przygotowanie do liturgii.
  • 11.00 – Eucharystia na dziedzińcu opactwa. Przewodniczy  bp senior Jan Wieczorek, homilię wygłosi abp Wiktor Skworc.

Po sumie odpustowej będzie miał miejsce koncert pieśni maryjnych.

  • 15.00 – Nieszpory w bazylice. Przewodniczy bp gliwicki Jan Kopiec, homilię wygłosi bp  Andrzej Iwanecki.

Organizatorzy zapraszają poczty sztandarowe z parafii metropolii, które wezmą udział w procesji na wejście. Przed rozpoczęciem Mszy św. powinny ustawić się na korytarzu opactwa (wejście schodami po prawej stronie ołtarza polowego). Pod koniec Mszy św. zostaną poświęcone kwiaty i zioła, które można przywieźć ze sobą lub kupić na miejscu.

Uczestnicy uroczystości otrzymają książeczkę z tekstami liturgicznymi. Na miejscu będą zorganizowane punkty medyczne: na dziedzińcu i przed wjazdem na dziedziniec (po lewej stronie, patrząc na ołtarz polowy) oraz na parkingu przed opactwem (w punkcie informacji turystycznej).

Czytaj także: Biskup gliwicki zaprasza do Rud.

Metropolitalny odpust i jubileusze  
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama