– Caritas zmienia swoje działania, żeby dostosować się do oczekiwań osób potrzebujących wsparcia i do problemów, jakie napotykają – mówi Małgorzata Węglarska, menadżer CDG i prezes Fundacji Hedvigis.
Centrala Caritas diecezjalnej od lat znajduje się w niewielkim budynku naprzeciw katedry przy ul. Ziemowita 2 w Gliwicach, którego wnętrze ostatnio przystosowano do nowych zadań. – Cała dolna część została przekazana Fundacji Hedvigis, którą powołała Caritas Diecezji Gliwickiej, by umożliwić zdobywanie pieniędzy na realizację swoich zadań. Na parterze budynku powstały sala do prowadzenia szkoleń i gabinet psychologiczno-pedagogiczny. Na pierwszym piętrze pozostały biura – wyjaśnia Małgorzata Węglarska. Sala na około 20 osób z zapleczem kuchennym ma służyć głównie działalności Caritas, ale po wakacjach będzie także wynajmowana na szkolenia czy uroczystości rodzinne.
Widzą nowe potrzeby
Aktualnie Caritas diecezjalna realizuje trzy duże projekty. Projekt Aktywni+ skierowany do seniorów 60+ jest finansowany z Funduszu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (nabór uczestników jest już zamknięty). Jego celem jest zwiększenie aktywności osób starszych w życiu społecznym, ale także włączenie ich do pomocy innym osobom w bliższym i dalszym otoczeniu. Drugi projekt, postpenitencjarny, finansowany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości z Funduszem Sprawiedliwości i obejmuje byłych więźniów. Natomiast trzeci – projekt pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów zmagających się ze skutkami pandemii COVID-19 – możliwy jest dzięki Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. – Bardzo zależało nam na tym, żeby przy Caritas powstała poradnia, bo w trakcie pracy z niepełnosprawnymi i ich rodzinami, seniorami, byłymi więźniami czy osobami zmagającymi się ze skutkami pandemii ujawnia się dużo indywidualnych potrzeb. W tej chwili pracujemy w ramach projektu pocovidowego, ale mamy nadzieję, że będziemy mogli kontynuować naszą działalność w szerszym wymiarze – mówi Joanna Kołoczek-Wybierek, pedagog, edukator i terapeuta. Poradnia psychologiczno-pedagogiczna zaczęła działać w grudniu 2020 r. jako ośrodek pocovidowy. Mogą z niej korzystać nie tylko osoby, które chorowały, ale także te, które odczuły skutki epidemii na swojej kondycji psychicznej. – Z naszej pomocy korzysta obecnie 80 osób, przy czym prowadzimy rozmowy indywidualne, warsztaty i zajęcia w małych grupach. Zajęliśmy się głównie wsparciem osób niepełnosprawnych, którym izolacja przysporzyła kolejnych problemów – tak jak i ich opiekunom. Wiele jest osób ze stanami depresyjnymi i lękowymi. U niepełnosprawnych objawił się na przykład problem wycofania, również w obrębie komunikacji werbalnej, zaburzeń emocjonalnych; osoby te utraciły umiejętności czy nawyki, które przedtem posiadały. W ramach naszej pracy odbudowujemy relacje i więzi, uczymy na nowo kontaktów społecznych – wyjaśnia pedagog. Poradnia bazuje na pracy dwóch psychologów, terapeutów, pedagoga, praktykantów – studentów psychologii oraz wolontariuszy. Żeby skorzystać z tej pomocy, trzeba zadzwonić na jeden z numerów Caritas i umówić się na konkretny termin.
Magazyn, szkolenia i stylizacja
Przy tej samej ulicy, pod Ziemowita 3, kończy się remont dawnej auli szkoły, którą przejęła Caritas. Oficjalna nazwa nowej instytucji to Centrum Edukacyjno-Dystrybucyjne. W tym budynku mieszczą się magazyn Caritas, część szkoleniowa oraz salon stylizacji i pielęgnacji paznokci dłoni i stóp. – Salon powołaliśmy jako przedsiębiorstwo społeczne, które zatrudnia osoby z grupy zagrożenia wykluczeniem społecznym – wyjaśnia Małgorzata Węglarska. Dlaczego na działalność wybrano akurat salon stylizacji? – Ponieważ taka była nisza na rynku. Paznokcie dzisiaj robią wszyscy, od nastolatek po seniorki – argumentuje menadżer. – Nasza stylistka wyjeżdża także do domów osób niepełnosprawnych, chorych i starszych – podkreśla. Środkowa część budynku ma dwie klimatyzowane sale szkoleniowe z niezbędnym wyposażeniem. Jedna z nich ma własny aneks kuchenny i zostanie oddana do użytku już po wakacjach. Te dwie sale mają służyć działalności Caritas, ale będą także wynajmowane komercyjnie zainteresowanym osobom i instytucjom.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się