Śląsk. Rusza kampania "Nerki do kontroli! Wiedza to życie"

Rusza kampania "Nerki do kontroli! Wiedza to życie", która ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych, nawet jeśli na przeszkodzie stoi pandemia.

Co roku rak zabija w Polsce ok. 2,5 tys. osób. W przypadku schorzeń urologicznych nowotwór nerki często wykrywany jest w stadium bardzo zaawansowanym. Dlatego tak ważna jest prewencja - mówi dr Wojciech Poborski z katowickiego Centrum Onkologii:

Rak nerki w znacznym stopniu dotyczą osób starszych, u których brak wyraźnych dolegliwości skłania do uznawania swego stanu za normalny, a to skutkuje znacznym opóźnieniem rozpoznania. - Mówi dr Andrzej Kupilas, ordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach:

W 2020 r. w Polsce aż o prawie 30 proc. spadła liczba wydawanych Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, zwanych w skrócie Karty DiLO. Z danych o stanie polskiej onkologii wynika, że podczas epidemii odwołane zostało co trzecie badanie lub terapia.

Kampania Nerki do kontroli! Wiedza to życie realizowana jest przez koncerny farmaceutyczne przy wsparciu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

« 1 »