Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Powrót do Taizé

Nędza i przepych, chrześcijanie i muzułmanie, wnętrze duszy i zewnętrze miasta. Młodzi ze wspólnoty Jesteśmy w Domu doświadczyli, jak budować jedność mimo różnic.

Młodzież z parafii św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy wraz ze swoimi duszpasterzami już po raz drugi wybrała się do małej wioski Taizé we Francji, by w połowie lipca przeżyć rekolekcje w tamtejszej ekumenicznej wspólnocie.

Co nie bez znaczenia, w przeciwieństwie do zeszłorocznej podróży parafialnym samochodem pozbawionym klimatyzacji, tym razem na wyjazd udało się pożyczyć od dobrych ludzi dwa klimatyzowane busy, którymi pojechało 17 osób oraz załadowane po dach bagaże. Jak jednak przekonują uczestnicy, klimat pozostał. – Taizé to doświadczenie akceptacji i lekcja szacunku dla drugiego człowieka bez względu na jego wyznanie – podkreśla Natalia, dla której był to drugi wyjazd z sośnickiej parafii do Francji. Jak relacjonowała na gorąco z drogi powrotnej do Polski, kilka kolejnych dni po zakończeniu rekolekcji grupa przeznaczyła na zwiedzanie zabytków Paryża – odwiedzili m.in. wieżę Eiffla, Luwr i Panteon.

– Pierwszy tydzień był czasem skupienia się na swoim wnętrzu, a drugi – na zewnętrznym pięknie stworzonym przez człowieka – dodaje. Celem rekolekcji było pokazanie i zrozumienie codziennego życia Jezusa w ówczesnych realiach, a nie przez pryzmat piedestału boskości – i w tym kontekście przyjrzenie się własnemu życiu. Spotkania w grupach były owocne, bo pobyt młodzieży z Sośnicy zbiegł się w czasie z weekendem przyjaźni chrześcijańsko-muzułmańskiej. – Jadąc do Taizé, możemy uświadomić sobie, że pomimo tego, jak bardzo się różnimy, możemy tworzyć jedność. Możemy zobaczyć tam obraz drugiej osoby i spojrzeć z innej perspektywy, bo jedni są wierzący, a drudzy nie, inni poszukują wiary i nie rozumieją tego, co robimy, dlaczego np. chodzimy co niedzielę do kościoła, bo nie są wychowani w wierze katolickiej – opowiada Karolina.

Pobyt w Paryżu młodzi rozpoczęli od spotkania z bratem Wojtkiem, Polakiem ze wspólnoty Taizé, który mieszka we fraterni w biednej i niebezpiecznej miejscowości na przedmieściach stolicy, uczestnicząc w życiu mieszkańców oraz pomagając najuboższym. Jak wskazują towarzyszący młodzieży wikarzy z parafii w Sośnicy, doświadczenie nędzy i przestępczości w tej dzielnicy pozwoliło im w kolejnych dniach inaczej patrzeć na piękne centrum miasta. Bracia ze wspólnoty Taizé już teraz zapraszają na Europejskie Spotkanie Młodych, które odbędzie się na przełomie 2021 i 2022 roku w Turynie. A dla wszystkich, którzy chcieliby zaczerpnąć ducha Taizé, młodzież z Sośnicy zorganizuje w parafii św. Jacka modlitwy w kolejne trzecie czwartki miesiąca o 19.00, począwszy od września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy