Agnieszka Sikorska: Najlepszą promocją regionu jest zadowolony turysta

- Najlepszą promocją regionu jest zadowolony turysta - powiedziała w Radiu eM Agnieszka Sikorska, dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej, wyjaśniając dlaczego ŚOT ufundowała cały szereg atrakcji, które są bezpłatne dla turystów nocujących w woj. śląskim. Trwa akcja "Promocyjne LATO 2021 w Śląskim".

Agnieszka Sikorska przypomniała, że celem akcji „Promocyjne LATO 2021 w Śląskim” jest zachęcenie turystów do przybywania do naszego regionu. Z szacunków ŚOT wynika, że co roku nocujących w woj. śląskim turystów jest ok. 6 mln. Jednocześnie dane GUS, które przytoczyła, mówią o 2 mln osób. Różnica wynika z tego, że dane do GUS podają tylko duże podmioty zobowiązane do tego odpowiednią ustawą. Jednocześnie – jak powiedziała – w ubiegłym tygodniu powstała ogólnopolska baza miejsc noclegowych, na razie zbierająca dane tylko z placówek kategoryzowanych, czyli np. hoteli, moteli itp.

Trwają też prace nad ustawą, która wprowadziłaby opłatę turystyczną w Polsce. Szefowa ŚOT podkreśliła, że organizacje turystyczne chcą, by taka opłata była w sposób jednolity zbierana w całym kraju. Zaznaczyła, że obecnie gmina mają dowolność we wprowadzaniu opłaty miejscowej (zwanej klimatyczną), podczas gry w większości krajów Europy od turystów nocujących w danym miejscu (także w kwaterach prywatnych) pobierana jest opłata turystyczna. To pozwala zarówno na precyzyjne policzenie liczby turystów, jak i na pozyskanie pieniędzy, które następnie są inwestowane w infrastrukturę turystyczną.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..