Góra Świętej Anny. Trwają rekolekcje "Jezus Żyje!"

Zakończyły już dwa turnusy rekolekcyjne, wkrótce rozpocznie się kolejny.

W tym roku odbywa się już 19. edycja rekolekcji "Jezus Żyje!". W trzech turnusach  uczestniczy w sumie około 750 osób.

- Cieszymy się, że w dalszym ciągu te rekolekcje są doświadczeniem Kościoła powszechnego - mówi Stefan Mitas odpowiedzialny za nie. - Nie jest to tylko jakiś wycinek Kościoła, np. studenci czy małżeństwa. Przekrój wiekowy uczestników jest ogromny, od małych dzieci po osoby 80-letnie. Jak zawsze rekolekcje mają wymiar rodzinny, zapewniamy dzieciom profesjonalną opiekę na ich poziomie, żeby rodzice mogli spokojnie uczestniczyć w swoich zajęciach - dodaje.

W programie są propozycje dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Do prowadzenia poszczególnych bloków tematycznych zaproszeni zostali m. in. o. Wit Piotr Chlondowski OFM z SNE „Zacheusz", Aleksander Bańka, świecki lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej, Jacek Pulikowski, autor wielu publikacji o tematyce rodzinnej, Jacek Weigel, prezes Fundacji „Edukacja z Wartościami” czy Antoni Tompolski, dyrektor krajowego biura Alpha.

Na drugim turnusie w nowej propozycji rekolekcji pod nazwą „Odbudowana”, a skierowanej do proboszczów, wzięło udział 11 księży. Swoim doświadczeniem dzielili się z nimi o. Remigiusz Recław SJ, proboszcz parafii jezuitów w Łodzi, związany ze wspólnotą "Mocni w Duchu" oraz o. Adam Strojny, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Warszawie, którą prowadzi razem ze Wspólnotą Chemin Neuf.

- Przygotowaliśmy tę propozycję, żeby księża proboszczowie mogli przekonać się, że mogą wysłać swoich parafian na te rekolekcje. Że mogą zdobyć tu formację, od tej podstawowej aż po budowanie coraz bardziej dojrzałej wiary - mówi ks. Artur Sepioło, koordynator Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Diecezji Gliwickiej. - W przyszłości ci księża mogliby przyjechać tu ze swoimi parafianami, np. każdy proboszcz z 10-osobową grupą. A po powrocie razem kontynuować na miejscu to, czego tutaj przeżyli wspólnie doświadczyli, co może zaowocować ożywieniem różnych rzeczywistości w parafii - wyjaśnia.

Na każdym turnusie obecny jest bp Andrzej Iwanecki. W ramach rekolekcji odbywają się też panele dyskusyjna na ważne i aktualne tematy Kościoła. Podczas drugiego turnus, który zakończył się 17 lipca, taką dyskusję poprowadził  Franciszek Kucharczak z "Gościa Niedzielnego", a rozmowa toczyła się wokół pytania: "Czy trzeba martwić się o Kościół?".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..