Biskup gliwicki zaprasza do Rud na metropolitalny odpust ku czci Matki Bożej Pokornej

W uroczystość Wniebowzięcia NMP swoje jubileusze będą świętować biskup senior Jan Wieczorek i biskup pomocniczy Andrzej Iwanecki.

W liście skierowanym do diecezjan i "pielgrzymów z różnych stron" bp Jan Kopiec zaprasza do udziału w obchodzonym po raz 10. metropolitalnym odpuście ku czci Matki Bożej Pokornej w sanktuarium w Rudach, gromadzącym pasterzy i lud Boży archidiecezji katowickiej oraz diecezji gliwickiej i opolskiej.

"To spuścizna wielkiego i głębokiego kultu tajemnicy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pielęgnowanego w sięgającym średniowiecza zakonie cysterskim, który od 1258 r. miał swoje opactwo w Rudach. Wielowiekowej posłudze tych zakonników zawdzięczamy włączenie nas w powszechne oddziaływanie Kościoła Świętego, w którym żarliwa wiara w spełnianą przez Maryję opiekę nad dziełem Jej Syna, a naszego Zbawiciela - Jezusa Chrystusa, stanowiła fundament zawierzenia ludzkich losów woli Najwyższego Pana i Stwórcy" - przypomina w liście biskup.

"Ufając tej niezawodnej opiece, okazywanej na wiele sposobów w ciągu długich dziejów Kościoła, odnawiajmy w tym pięknym, świątecznym dniu, naszą niezachwianą więź z łaską Bożą, wypraszaną nam przez pokorne trwanie Maryi przy nas" - zaprasza.

Zwyczajowo uroczyste obchody są jednocześnie okazją do świętowania jubileuszy biskupów metropolii. W tym roku przypada 40. rocznica sakry biskupiej wcześniej pomocniczego biskupa opolskiego, a po utworzeniu diecezji gliwickiej jej pierwszego ordynariusza, obecnie biskupa seniora Jana Wieczorka. Z kolei pomocniczy biskup gliwicki Andrzej Iwanecki obchodzić będzie 35. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.

Jeżeli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, w uroczystość Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia - Eucharystia zostanie odprawiona o 11.00 na dziedzińcu Starego Opactwa w Rudach pod przewodnictwem bp. Jana Wieczorka. Homilię wygłosi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Po południu o 15.00 w rudzkiej bazylice bp Kopiec odprawi nieszpory, a homilię wygłosi bp Andrzej Iwacenki.

Pełną treść zaproszenia publikujemy na kolejnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..