Nowy numer 22/2023 Archiwum

Urszula Bauer: Rodzice uzyskają większy wpływ na to, co dzieje się w szkole

– Rodzice uzyskają większy wpływ na to, co dzieje się w szkole – powiedziała w Radiu eM Urszula Bauer, Śląska Kurator Oświaty, odnosząc się do szeroko komentowanych planów poszerzenia kompetencji kuratoriów oświaty.

Urszula Bauer wyraziła przekonanie, że nie chodzi o poszerzenie zakresu kompetencji, ale o ich wyrównanie z pomiędzy organami prowadzącymi szkoły, a organami nadzoru (kuratoria). Do tej pory bowiem te pierwsze miały np. prawo odwołania dyrektora szkoły, w której dochodziło do uchybień, podczas gdy kuratorzy nie mieli takiego prawa, a jedynie głos opiniujący. Teraz także oni mieliby prawo odwoływania dyrektora szkoły. Większe kompetencje zyskać mają też rady pedagogiczne. Natomiast rodzice mieliby prawo do pełnej informacji jakie treści będą prezentowane dzieciom przez zapraszane do szkół rozmaite organizacje. Kuratorzy będą z kolei kontrolować, czy te treści są zgodne z podstawą programową.

Goszcząca w Radiu eM Śląska Kurator Oświaty pozytywnie oceniła wysiłek nauczycieli i uczniów w zakończonym właśnie roku szkolnym 2020/21, w którym w znacznej mierze prowadzona była nauka zdalna. Przyznała, że trudność sprawia ocena wyników nauki. Jednak dodała, że od września szkoły będą miały możliwość wprowadzenia dodatkowych zajęć lekcyjnych w celu wyrównania zaległości.

Mówiąc o rozpoczętych wakacjach, Urszula Bauer zauważyła, że do Śląskiego Kuratorium Oświaty zgłoszono imprezy wypoczynkowe na terenie woj. śląskiego dla blisko 70 tysięcy młodych uczestników, czyli niemal tyle, ile w okresach przed pandemią.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast