Spotkanie poświęcone nestorowi polskiej onkologii i inicjatorowi Wszechnicy PAU odbędzie się w Gliwicach.
Pierwsze po dłuższej przerwie spotkanie w ramach Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej poświęcone zostanie jej organizatorowi, zmarłemu w lutym br., prof. Mieczysławowi Chorążemu. Wspominać go będą prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, prof. Piotr Widłak i prof. Barbara Jarząb.
Spotkanie „Profesor Mieczysław Chorąży - In memoriam” odbędzie się 24 czerwca o 16.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona.
Był wybitnym naukowcem, społecznikiem, nauczycielem oraz autorytetem dla kilku pokoleń lekarzy. Urodził się 31 sierpnia 1925 r. w Janówce niedaleko Białej Podlaskiej. W młodości walczył w powstaniu warszawskim, był dwukrotnie ranny, groziła mu utrata ręki. Później był więźniem stalagu. Po wojnie ukończył studia medyczne.
Należał do współtwórców renomy gliwickiego Instytutu Onkologii, gdzie pracował od 1951 roku. Przez 32 lata (1963-1995) kierował tam Zakładem Biologii Nowotworów. Przez 18 lat, do 1991 roku, był jednym z pełnomocników dyrektora do spraw rozbudowy gliwickiego centrum onkologii.
Prof. Chorąży był jednym z pionierów badań nad mutagenezą środowiskową oraz epidemiologią molekularną i autorem, napisanej wspólnie z Kazimierzem Duxem, wydanej w 1973 r. książki "Wstęp do biologii nowotworów". Przez lata najważniejszej pozycji naukowej poświęconej tej tematyce w języku polskim.
Wniósł znaczący wkład w badania nad uszkodzeniami DNA i chromosomów u mieszkańców skupisk przemysłowych i komunalnych na Śląsku. Rozwinął współpracę z ośrodkami badawczymi w Europie i w Stanach Zjednoczonych, gdzie na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku odbył staże naukowe.
Był członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz wielu towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Zwalczania Raka i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, którego był prezesem.
Prof. Mieczysław Chorąży był autorem ponad 140 publikacji naukowych, promotorem wielu doktoratów, doktorem honoris causa uczelni medycznych w Katowicach i w Białymstoku.
Przyznano mu wiele nagród i odznaczeń państwowych - w 2017 r. Order Orła Białego, w 2018 r. nagrodę Lux ex Silesia - Światło ze Śląska, a w 2019 r. znalazł się wśród odznaczonych medalami z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.