Województwo śląskie jest jednym z najbardziej doświadczonych przez pandemię regionów w Polsce.
Do wtorku 15 czerwca mieszkańcom województwa śląskiego podano 2 984 300 dawek szczepionki przeciw COVID-19. Liczba w pełni zaszczepionych przekroczyła 1 mln (dokładnie 1 095 548 osoby).
Ok. 150 tys. szczepień wykonano w punkcie prowadzonym przez katowicki Szpital MSWiA w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Od wtorku punkt ten działa w jednym z budynków pobliskiego Muzeum Śląskiego. Międzynarodowe Centrum Kongresowe, gdzie do końca maja działał też szpital tymczasowy, wraca do pierwotnej działalności.
Do największych w regionie należy także punkt szczepień w hali lodowiska „Tafla” przy ul. Akademickiej 29 w Gliwicach, prowadzony przez personel Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. We wtorek placówka poinformowała o wykonaniu w tym punkcie już 100 tys. szczepień.
"To przede wszystkim zasługa zespołów medycznych, obsługi technicznej i koordynatorów, którzy bardzo ciężko pracowali przez wiele tygodni, aby to miejsce było wyjątkowe na medycznej mapie województwa śląskiego" – powiedział prezes Szpitala Miejskiego nr 4 Przemysław Gliklich.
Punkt szczepień na „Tafli” powstał z inicjatywy władz Gliwic, Politechniki Śląskiej, wojewody śląskiego oraz dyrekcji śląskiego NFZ. Pierwsi pacjenci zostali zaszczepieni 29 marca.
Również we wtorek drugą dawkę szczepionki otrzymała 18-letnia Ola z Gliwic, która stała się dla medyków pracujących na "Tafli" wyjątkową pacjentką. Z racji tego, że dziewczyna zmaga się z autyzmem, zespół zrobił wszystko, aby ułatwić jej przejście całej procedury, na którą formalnie zgodę musiał wydać sąd.
"Dziś mamy już to za sobą, bardzo dziękujemy lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom, którzy stanęli na wysokości zadania, aby Ola czuła się dobrze i bezpiecznie. Teraz już spokojnie myślimy o wakacyjnym wyjeździe" – powiedziała mama Oli, pani Małgorzata.
W hali przy Akademickiej 29 przygotowano także specjalne boksy, w których przeprowadzane są szczepienia osób, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Takich procedur w punkcie prowadzonym przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach wykonano już 1500.
8 czerwca ruszyła kampania edukacyjna #SzczepieniewGliwicach, w której informacja o dostępnych dawkach szczepionek przeciw COVID-19 została połączona z solidną dawką wiedzy o idei szczepień. Głos w kampanii zabrali pracownicy gliwickiego szpitala, którzy od ponad roku walczą na pierwszej linii z pandemią koronawirusa. Grafiki z wypowiedziami medyków można znaleźć m.in. w mediach społecznościowych i na stronie internetowej placówki oraz gliwickiego magistratu.