Nowy numer 39/2023 Archiwum

Biskup gliwicki odwołał dyspensę

Od 20 czerwca nie ma już dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego udziału we Mszy świętej, związanej z pandemią.

Dyspensa obowiązywała od 30 maja 2020 roku i zwalniała wiernych diecezji gliwickiej i przebywających na jej terenie, będących w wieku starszym, z objawami infekcji i tych, którzy czują obawę przed zarażeniem od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej.

Odwołanie dyspensy to następstwo znaczącego złagodzenia obostrzeń państwowych, związanych z pandemią COVID-19 i ustaleń biskupów, podjętych na 389. Zabraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski 11 i 12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Odwołanie dyspensy wchodzi w życie 20 czerwca.

„Jednocześnie przypominam, że osoby, które z ważnej przyczyny – w konkretnej jednostkowej sytuacji (np. choroba, opieka nad chorą osobą lub dzieckiem itp.) – nie są w stanie wziąć udziału w niedzielnej lub świątecznej Mszy świętej z przyczyn fizycznych (tzw. absolutna niezdolność, np. dolegliwości zdrowotne związane z zaawansowanym wiekiem) lub moralnych (tzw. moralna niezdolność, np. poważny lęk przed zarażeniem SARS-CoV-2), są z natury rzeczy wolne od tego obowiązku, dopóki trwa owa ważna przyczyna lub wspomniana konkretna jednostkowa sytuacja” – napisał bp gliwicki Jan Kopiec. 

Równocześnie zalecił, by w takim wypadku, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, poświęcić odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast