Nowy numer 21/2023 Archiwum

Pani Tekla Juniewicz z Gliwic ma 115 lat!

Jest najstarszą Polką, drugą z najstarszych osób w Europie i piątą na świecie. Dzisiaj obchodzi swoje urodziny.

Gliwiczanka Tekla Juniewicz świętuje 115 urodziny! Doczekała się dwóch córek, pięciorga wnuków, czterech prawnuków i trzech praprawnuków. Życzenia urodzinowe od premiera Mateusza Morawieckiego przekazali jubilatce minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Wręczyli również list gratulacyjny od szefa rządu. Życzenia złożyli także prezydent Gliwic Adam Neumann i jego zastępczyni Ewa Weber.

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, na terenie ówczesnych Austro-Węgier (obecnie Ukraina), 40 km od Lwowa. Miała 8 lat, gdy wybuchła I wojna światowa,12 - gdy Polska odzyskała niepodległość, 21 - gdy wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza, a 33 lata, kiedy rozpoczęła się II wojna światowa.

Po ślubie Juniewiczowie przeprowadzili się do Borysławia, gdzie na świat przyszły ich dwie córki: Janina i Urszula. W 1945 r., podczas repatriacji, rodzina opuściła teren Związku Radzieckiego i po dwutygodniowej podróży pociągiem dotarła do Gliwic, gdzie mąż pani Tekli zatrudnił się w kopalni Sośnica. Po jego śmierci, do 103. roku życia pani Tekla była samodzielna, później zaopiekowały się nią wnuki: Anna i Adam.

Przez całe życie była bardzo aktywna. Zawsze lubiła kino, towarzystwo i podróże, grywała w karty, uprawiała ogródek i dużo czytała. Obecnie, pomimo tego, że wymaga stałej opieki, wciąż jest w dobrej kondycji i dużo się uśmiecha.

- Babcia to niezwykła osoba. Zawsze była bardzo aktywna, opiekuńcza, wesoła, nie rozpamiętywała trudnych chwil z przeszłości i była bardzo harda. Do dziś, jak na swój wiek, jest w dobrej kondycji, chociaż wymaga stałej opieki i coraz więcej śpi. Mniej też ogląda telewizji, ale ożywia się, gdy gotuje Okrasa albo ogląda film dokumentalny o Titanicu. Miała 8 lat, gdy zatonął brytyjski transatlantyk - mówi wnuk Adam Stachowicz.

Według Gerontology Research Group (www.grg.org, www.najstarsipolacy.pl), aktualnie Tekla Juniewicz jest najstarszą Polką, drugą najstarszą osobą w Europie i piątą na świecie. Oryginalną metrykę jej urodzenia z roku 1906 odnalazł Wacław Jan Kroczek, polski korespondent Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością, przy współpracy z rodziną i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast