Nowy numer 22/2023 Archiwum

Iwona Borchulska: Za pielęgniarkami powinni wstawić się pacjenci, bo już czas się bać

- Za pielęgniarkami powinni wstawić się pacjenci, bo już czas się bać - powiedziała w Radiu eM Iwona Borchulska, rzecznik Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, przewodnicząca Zarządu Regionu Śląskiego tego związku. OZZPiP organizuje dziś strajk ostrzegawczy.

Strajk ostrzegawczy odbył się w 10 szpitalach woj. śląskiego, a formę lżejszego protestu przybrał w 64 placówkach. Iwona Borchulska podkreśliła, że postulaty płacowe są skierowane do rządu. Zaznaczyła, że pielęgniarki obawiają się utraty dodatku tzw. zembalowego, który wywalczyły w 2015 roku. Wyjaśniła, że będzie to wynik złego zapisu w procedowanej właśnie ustawie. Brakuje w niej też – zaznaczyła – zapisów, które przyciągnęłyby pielęgniarki do pracy. Tymczasem bardzo wiele osób po ukończeniu szkół pielęgniarskich, nie podejmuje tego zawodu.

Iwona Borchulska wyraziła zaniepokojenie średnim wiekiem pielęgniarek w Śląskiem, który wynosi obecnie 54,5 roku, podczas gdy średnia krajowa wieku pielęgniarki to 53 lata.

- Protestujemy od 1999 r., mówimy o złej sytuacji i nikt się tym nie przejmuje - podkreśliła szefowa regionalnych struktur OZZPiP. - Zawsze zgłaszają się do nas ci politycy, którzy akurat nie rządzą. A sytuacja jest taka, że w ciągu 5 lat będziemy musieli zamknąć połowę szpitali - powiedziała.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast