Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zabrze. Śląskie Centrum Chorób Serca zbadało powikłania po covidzie

Koronawirus nie daje o sobie zapomnieć nawet po kilku miesiącach od wyzdrowienia. Takie są wnioski lekarzy z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, którzy bardzo dokładnie przebadali grupę 200 ozdrowieńców.

Co trzeci ozdrowieniec po trzech miesiącach nadal odczuwa dolegliwości pocovidowe. Duszności, kołatania serca, bóle mięśniowe oraz problemy psychiczne - to najczęstsze z nich.

Lekarze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzili szczegółowe badania na ten temat. Wyjaśnia profesor Mariusz Gąsior prowadzący badania:

Okazało się, że wielu z nich po chorobie ma zaburzoną podstawową funkcję płuc. Mówi docent Marek Ochman, współprowadzący badania:

W ich trakcie okazało się m.in. że co trzeci ozdrowieniec ma zaburzoną podstawową funkcję płuc, polegającą na transporcie tlenu do krwi i komórek ciała.

Innym bardzo częstym powikłaniem po Covidzie są problemy natury psychicznej. Połowa ozdrowieńców cierpi na bezsenność, 20 procent ma stany lękowe, a u 10 procent pacjentów stwierdzono depresję.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy