W serii Biblioteki Teologicznej Wydziału Teologicznego UŚ ukazała się ważna pozycja na temat liturgii i muzyki kościelnej.
Nowatorska praca ks. Doriana Figołuszki, kapłana archidiecezji katowickiej, pt. „Tradycja nieszporów śpiewanych na Boże Narodzenie na Górnym Śląsku” dotyczy tradycji kultywowanej w różnych miejscach naszego regionu. Słowo wstępne napisał ks. prof. dr hab. Antoni Reginek. Według jego oceny jest to studium odkrywcze i budzące szacunek z powodu rzetelności naukowej.
„Może imponować gruntowna kwerenda źródeł, przeprowadzona przez autora publikacji z prawdziwie emocjonalnym zaangażowaniem. Obejmuje ona nie tylko drukowane śpiewniki, ale także przekazy źródłowe w formie druków ulotnych oraz świadectwa tradycji ustnej” – napisał. „Nieszpory kolędowe” to przykład przenikania ludowych wpływów do liturgii. Jak zaznacza autor, dotychczasowe świadectwa potwierdzają, że dotarły one na Śląsk z diecezji warmińskiej. „Są zbiorem polskich kolęd. Sprawowana po łacinie liturgia Kościoła dawała mało możliwości wspólnej modlitwy wiernych, nieznających tego języka. Powstanie tego nabożeństwa można zatem wiązać z niezwykłą chęcią ludu do odprawiania oficjum. Kolędy, które były i są chętnie śpiewane w domach i w kościołach, zastępowały poszczególne części składowe nie tylko nieszporów, ale także i Mszy Świętej” – wyjaśnia ks. Figołuszka.
Zainteresowani nabyciem książki mogą zwracać się do ks. Adama Kozaka z sekcji muzyki kościelnej Kurii Diecezjalnej w Gliwicach, e-mail: a_kozak@kuria.gliwice.pl.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się