Nowy numer 39/2023 Archiwum

Nie tak miało być

– Co jeszcze mamy zrobić? Czy tylko ulegać wszystkim zachciankom, czy jednak zmierzać do głębi? – pytał księży bp Jan Kopiec podczas Mszy Krzyżma Świętego przesuniętej z Wielkiego Czwartku.

Zamiast w Wielki Czwartek, kiedy po wykryciu zakażenia koronawirusem u biskupów gliwickich niemal w ostatniej chwili przed Triduum Paschalnym i Wielkanocą odwołano wszystkie celebracje z ich udziałem, liturgia z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich, poświęceniem krzyżma oraz błogosławieństwem olejów chorych i katechumenów została odprawiona 27 maja, w święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Eucharystii w gliwickiej katedrze przewodniczył biskup Jan Kopiec. Przy ołtarzu obecni byli także biskup pomocniczy Andrzej Iwanecki i biskup senior Jan Wieczorek. W homilii skierowanej do kapłanów ordynariusz zwrócił uwagę, że nie jest przypadkiem, iż to właśnie ustanowienie Eucharystii sąsiaduje z dramatycznymi wydarzeniami, jakimi były zdrada Jezusa przez Judasza, spór między uczniami o pierwszeństwo między nimi, a nawet zapowiedź zaparcia się Mistrza przez samego Piotra. – Nie udawajmy więc, moi bracia, że jesteśmy pod tym względem nietykalni i niezawodni, że my jesteśmy inni. Bo to wszystko, co zanotowali ewangeliści, stanowi dojmujące pouczenie nas, żebyśmy nie byli za pewni, że nam się wszystko już należy, nam się wszystko udaje – nawet uciec przed miłością Chrystusa – przestrzegał bp Kopiec. Na końcu kazania padło kilka gorzkich słów do księży – o niefrasobliwości, stawianiu warunków Kościołowi i kapłaństwu oraz o potrzebie dyscypliny i odnowy duchowej. – Mówię to z bólem, nie ukrywam, bo nie tak miało być, nie po to rok za rokiem sobie o tym przypominamy, i podejmuję to żarliwe wołanie o odnowę naszego kapłańskiego życia. (…) Przyznam, że zastanawiamy się – bo to nie jest tylko mój punkt widzenia – jak jeszcze błagać nas wszystkich po kolei, żebyśmy nie niszczyli wielkich darów Bożych. Co jeszcze mamy zrobić? Czy tylko ulegać wszystkim zachciankom, czy jednak zmierzać do głębi? – pytał retorycznie. Po zakończonej Eucharystii święte oleje do swoich dekanatów zabrali księża dziekani, gdzie podzielą je między poszczególne parafie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast