Dzisiaj Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. Z tej okazji swoją premierę ma audiobook z wykładami ks. Dariusza Klejnowskiego – Różyckiego, teologa i sinologa z UO.
24 maja, we wspomnienie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych i jednocześnie wspomnienie Matki Boskiej z She Shan –Cesarzowej Chin, obchodzimy Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach, ustanowiony 14 lat temu przez Benedykta XVI.
Dzisiaj – z tej okazji – swoją premierę ma audiobook „Czy Bóg mówi po chińsku?” wydany przez wydawnictwo MANHU - szczegóły TUTAJ. Są to wykłady dla doktorantów wydziału teologicznego UO jakie w 2019 i 2020 r. wygłosił ks. Dariusz Klejnowski-Różycki, prof. UO. Jest dogmatykiem i sinologiem, dyrektorem Instytutu Badań nad Teologią i Duchowością Dalekiego Wschodu, studiował m.in. w Paryżu, Pekinie i Tajpej, jest, wykłada dogmatykę, język i religie chińskie i ikonografię na Uniwersytecie Opolskim oraz Instytucie Konfucjusza w Opolu. Jest autorem wielu książek i artykułów w zakresie teologii azjatyckiej, dogmatyki i teologii ikony.
Podczas ośmiu i pół godziny nagrań wykładów, w tym osobnej części poświęconej odpowiedziom na pytania słuchaczy poruszanych jest wiele zagadnień. Od spraw dotyczących współczesności Kościoła w Chinach (podział na Kościół podziemny i oficjalny) po bogatą kulturę chrześcijaństwa chińskiego, starszą od polskiego o kilka wieków. Autor porusza także temat często pojawiających się kontrowersje związanych z kulturą i duchowością dalekiego wschodu np. czy ćwiczenie jogi jest zagrożeniem duchowym, czy katolik może ćwiczyć sztyki walki, czy symbol yin-yang jest niebezpieczny itp. Przestrzega przed powierzchownymi, obiegowym opiniami. - Sięgajcie po wiedzę. Nie ulegajcie tylko opiniom na temat duchowości, filozofii i religii Azji – powtarza jak mantrę ks. Klejnowski-Różycki i apeluje o lepsze poznawanie kultury i duchowości Chin. - Ubolewam, że Polska, będąc kopalnią powołań, mszy św. niedzielnych i kultu katolickiego, jednocześnie jedyne co może zrobić z Azją to przestrzegać, lękać się i zakazać. Zamiast wziąć się za to. Chiny przecież zalewają świat. Jeśli chrześcijanie będą się tylko kopać i bić, to ta kultura się od nas odwróci. I będziemy mieli o wiele gorszą sytuację. Trzeba popatrzeć na tę kulturę i ochrzcić ją, tak jak w pierwszych wiekach czynił Kościół z innymi kulturami i religiami – podkreśla.
Ważną częścią wykładów jest więc przybliżanie tej mało znanej nam kultury i odkrywanie co swoistego i dla nas nowego wnosi ona w rozumienie Chrystusa i Jego Ewangelii. - To niesamowite, jak nowe perspektywy wnosi do wiary człowieka zachodu teologia tworzona dla i przez rodaków Konfucjusza – podkreśla wydawca audiobooka.
Poniżej filmik promujący audiobook
CZY BÓG MÓWI PO CHIŃSKU?