Nowy numer 38/2023 Archiwum

121 lat temu została poświęcona gliwicka katedra

Biskup Jan Kopiec przewodniczył Mszy św. w rocznicę konsekracji kościoła katedralnego.

Dokładnie 16 maja 1900 r. odbyła się ta uroczystość, której przewodniczył biskup wrocławski kard. Georg Kopp. Tego dnia został poświęcony kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, który obecnie pełni funkcję katedry.

Dzisiejszej Mszy św. w intencji wszystkich parafian i diecezjan przewodniczył bp Kopiec. W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przypomniał zadanie, które Jezus powierzył w tym momencie apostołom - aby szli na cały świat i głosili Ewangelię.

121 lat temu została poświęcona gliwicka katedra   Uroczystość poświęcenia kościoła odbyła się 16 maja 1900 roku. Katedra gliwicka

- Idźcie i nauczajcie, jednak nie głoście swoich prawd, ale to, co Pan Bóg objawił. Do tego wielkiego zadania potrzebne jest godne miejsce, stąd zrodziła się idea, by wyznaczyć je wśród ludzkich zabudowań - wyjaśniał w kazaniu. - To konsekwencja i kontynuacja tego, co stało się na Górze Oliwnej, gdy Pan powiedział: "Ja odchodzę, ale będę z wami i wszystkimi waszymi następcami aż do końca świata". I my teraz zgromadzeni na świętej liturgii w katedrze gliwickiej możemy się cieszyć, że i do nas Pan skierował to słowo - dodał.

Kazanie bp. Jana Kopca:

Biskup gliwicki przypomniał starania poprzednich pokoleń o wybudowanie tej świątyni. Kamień węgielny położono 23 listopada 1896 r., a już dwa lata później prace zostały ukończone.

- Dla wielkich spraw powinny być wielkie dzieła. Pewnie tak też myśleli ci, którzy 121 lat temu cieszyli się, że udało się wybudować w Gliwicach drugi kościół dla wsparcia jedynej wówczas parafii pw. Wszystkich Świętych. Budowano ten kościół z radością, z zapałem, angażowali się bardzo liczni mieszańcy Gliwic, nawet spośród braci ewangelików. 16 maja 1900 r. ówczesny biskup wrocławski przemawiał tutaj z ogromną mocą. Zaznaczył, że od momentu, kiedy kościół oddaje się na służbę Bogu, to On powinien być w nim jedynym Panem. Człowiek może sobie trony stawiać w innych miejscach, ale nie tu, w konsekrowanej świątyni, namaszczonej olejem świętym - wspominał.

Biskup Kopiec podziękował też za obecną troskę o ten kościół, wyrażającą się m.in. w przeprowadzanych tu remontach. Wspomniał także o zaplanowanych pracach, które zmodernizują prezbiterium katedry.

121 lat temu została poświęcona gliwicka katedra   W związku z obostrzeniami epidemicznymi w Mszy św. może uczestniczyć ograniczona liczba wiernych. Katedra gliwicka
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast