Nowy numer 21/2023 Archiwum

Zginął znany onkolog prof. Leszek Miszczyk

Przez wiele lat związany był z Instytutem Onkologii w Gliwicach, przez krótki czas kierował tym ośrodkiem.

Prof. Leszek Miszczyk zginął we wtorkowym wypadku na dk 88 w Gliwicach.

Rano na tej drodze w ciągu kilku minut doszło do dwóch wypadków. W wyniku jednego z nich zginął motocyklista, który doznał ciężkich obrażeń po zderzeniu z samochodem. Po południu rzeczniczka gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii Maja Marklowska-Tomar potwierdziła PAP, że to prof. Leszek Miszczyk.

Jak podkreślają przedstawiciele śląskiego środowiska medycznego, prof. Miszczyk był nie tylko wybitnym specjalistą, ale lekarzem bardzo cenionym i lubianym przez pacjentów. Przez lata był w gliwickim ośrodku kierownikiem Zakładu Radioterapii - największej i najnowocześniejszej tego typu jednostki w Polsce i jednej z największych w Europie. W 2016 r. przez kilka miesięcy pełnił obowiązki dyrektora, a wcześniej był wicedyrektorem gliwickiego centrum onkologii.

W 2009 r. w Zakładzie Radioterapii, kierowanym przez prof. Miszczyka, rozpoczęto stosowanie w radioterapii raka stercza znaczników z czystego złota najwyższej próby, wszczepianych pacjentom przed rozpoczęciem naświetlań. Znaczniki pozwalają zwiększyć precyzję naświetlań, a tym samym ograniczyć ostre i późne odczyny popromienne. Dzięki ich zastosowaniu zmniejszyła się liczba powikłań. Była to pierwsza placówka w Polsce, która rozpoczęła stosowanie tej metody.

Msza pogrzebowa 15 maja o 11.30 w kościele św. Mikołaja w Wilczy będzie transmitowana na: FB parafii i FB proboszcza ks. Jana Mrukowskiego

Zginął znany onkolog prof. Leszek Miszczyk  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast