Nowy numer 17/2024 Archiwum

Czekamy na sześciu nowych księży

Odezwa biskupa Jana Kopca przed święceniami prezbiteratu, które odbędą się 22 maja w katedrze w Gliwicach.

W związku ze zbliżającą się uroczystością święceń kapłańskich biskup gliwicki Jan Kopiec wystosował odezwę do diecezjan, która w najbliższym czasie będzie też odczytywana w kościołach diecezji gliwickiej.

"Życie Kościoła Powszechnego wyznacza nam czasy i zadania, którym musimy sprostać, a które jednocześnie są wyrazem naszego wzrastania pod czujnym okiem Dobrego Stwórcy. Jednym z przejawów dobroci Boga jest największy dar pozostawiony przez Jezusa Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy, a którym jest Eucharystia. Jak jednak miałaby się ona uobecniać przez wieki w życiu Kościoła, gdyby nie zastępy tych, którzy odpowiadali na Boże wezwanie do służby Kościołowi w kapłaństwie Chrystusa? To dzięki takim odważnym decyzjom wielu młodych ludzi, dziś możemy jeszcze się cieszyć korzystaniem z darów ołtarza, mimo że w wielu regionach świata brak kapłanów sprawia, iż Eucharystia staje się wydarzeniem rzadkim lub nawet niemożliwym" - pisze biskup.

W tym roku diecezja gliwicka ma sześciu kandydatów do święceń kapłańskich. Są to:

  • diakon Michał Dielehner z parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku,
  • diakon Michał Jendrzok z parafii Matki Boskiej Matki Kościoła w Lisowie,
  • diakon Krystian Kitowski z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach-Bojkowie,
  • diakon Adrian Kurzal z parafii Chrystusa Króla w Bytomiu-Stolarzowicach,
  • diakon Emanuel Polok z parafii Miłosierdzia Bożego w Gliwicach,
  • diakon Dominik Swoboda z parafii Św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Pawonkowie.

O diakonach pisaliśmy już przy okazji spotkań pastoralnych w gliwickiej kurii:

W odezwie biskup zwraca się ponadto z prośbą do całej wspólnoty Kościoła gliwickiego o modlitwę za kandydatów do święceń i wszystkich kapłanów, a także "za nasze Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu, jego kleryków i przełożonych oraz o nowe, święte powołania do służby kapłańskiej, zakonnej i misyjnej".

Święcenia prezbiteratu odbędą się w gliwickiej katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 22 maja o 9.30. Z powodu limitu wiernych w świątyniach nie każdy będzie mógł fizycznie uczestniczyć w uroczystości. Każdy zainteresowany może jednak śledzić transmisję na żywo z kościoła katedralnego - LINK.

Pełną treść odezwy bp. Jana Kopca przed tegorocznymi święceniami kapłańskimi publikujemy na kolejnej stronie >>>

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy