Nie wycofywać się, ale szukać innych dróg

Sześciu diakonów, którzy w maju przyjmą święcenia kapłańskie, poznawało różne instytucje diecezjalne.

W tych dniach uczestniczą w tzw. spotkaniach pastoralnych, które odbywają się w gliwickiej kurii.

Poznawali poszczególne wydziały i funkcjonowanie Sądu Biskupiego. W programie były też spotkania z diecezjalnymi duszpasterzami - młodzieży i Dzieci Maryi oraz spotkanie dotyczące formacji kapłanów. Diakoni zapoznali się też z pracą redakcji Gościa Gliwickiego. Jutro zaplanowane są najważniejsze, indywidualne spotkania z bp. Janem Kopcem.

- Poznawaliśmy różne wydziały i to, czym się zajmują, co potem w przyszłej pracy pomoże nam lepiej się odnaleźć. Żebyśmy wiedzieli, gdzie się udać z jaką sprawą. Żebyśmy.mogli łatwiej poruszać się w tej rzeczywistości, która jest dla nas nowa - mówi Krystian Kitowski.

Każdy z diakonów został skierowany do konkretnej parafii, gdzie będzie odbywał praktykę. - Mamy trochę inną sytuację w parafiach - mówi o czasie pandemii Michał Jendrzok. - Ale to dla nas też okazja, żeby zobaczyć, jak w takiej sytuacji wygląda życie parafii. Pomimo ograniczeń, znaleźć jak najwięcej możliwości. To jest dla nas cenne doświadczenie, a nawet wyzwanie - dodaje.

Nie wycofywać się, ale szukać innych dróg   Spotkania odbywały się w gliwickiej kurii. Mira Fiutak /Foto Gość

- Tak jak powiedział bp Andrzej Iwanecki, podczas dzisiejszego spotkania z nami, że nie jest to czas przeczekania. Chodzi o to, żeby nie przyjąć takiej postawy czekania na to, co będzie potem, żeby nie wycofywać się z działalności, ale szukać innych dróg - mówi Emanuel Polok.

W tym roku święcenia przyjmie dziewięciu diakonów - sześciu z diecezji gliwickiej i trzech z opolskiej. Z naszej diecezji są to: Michał Dielehner z Toszka, Michał Jendrzok z Lisowa, Krystian Kitowski z Gliwic-Bojkowa, Adrian Kurzal z Bytomia-Stolarzowic, Emanuel Polok z Gliwic i Dominik Swoboda z Pawonkowa.

- To czas przygotowania do tego, co przed nami - mówi Adrian Kurzal. - Zastanowienia się nad tym, jak ożywić życie parafii, z jakimi nowymi propozycjami wejść, żeby ludzi przyciągnąć. Niezależnie od tego, jaka to będzie parafia, trzeba myśleć o tym, jak ludzi przygarnąć; być duszpasterzem, a nie urzędnikiem - zauważa.

Diakoni uczestniczą też w przygotowaniach do uroczystości pogrzebowych zmarłego w poniedziałek biskupa Gerarda Kusza. Kilku z nich biskup udzielił sakramentu bierzmowania, znają go też ze święceń diakonatu wcześniejszych roczników seminaryjnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..