Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bp Jan Kopiec: Czasy, w których żyjemy, są wyjątkowo wymagające

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Gliwicach ograniczyły się do Mszy za ojczyznę w katedrze i złożenia kwiatów na grobach powstańców śląskich.

W 230. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji 3 maja w Gliwicach - ze względu na obostrzenia sanitarne - zostały odwołane miejskie obchody tego święta z udziałem mieszkańców.

Od 1 do 3 maja w biało-czerwonych barwach zostały natomiast podświetlone symbole Gliwic - Radiostacja i Palmiarnia. W poniedziałek Mszę św. w intencji ojczyzny i osób sprawujących władzę sprawował w gliwickiej katedrze bp Jan Kopiec.

- Jest potrzebą na pewno naszego zbiorowego serca, serca całego narodu i państwa, by z wdzięcznością spojrzeć na opiekę najwyższego Pana nad nami, nad wskazaniami, jakie otrzymujemy z wysoka dla naszego dobra - powiedział biskup we wprowadzeniu do Eucharystii.

Msza za ojczyznę - wprowadzenie.

- Tyle mamy okazji, aby się wykazać i dojrzałością, i uczciwością. Korzystajmy z każdego pouczenia. Myślę, że nie odkrywam żadnych wielkich spraw, gdy powiem, że akurat te czasy, w których żyjemy, te lata, które nam teraz przypadły, są wyjątkowo wymagające co do naszej uczciwości, poczucia jedności i dobrego wykorzystania każdego talentu i każdego charyzmatu, by budować nowy świat - podkreślił w homilii bp Kopiec.

Msza za ojczyznę - homilia.

Z racji 100. rocznicy III powstania śląskiego, które rozpoczęło się w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., na cmentarzu św. Wojciecha zostały złożone kwiaty na grobie powstańców. Wcześniej upamiętniono także mogiły powstańców na innych gliwickich cmentarzach, m.in. w Wójtowej Wsi, Szobiszowicach i Sośnicy.

Metropolitalne obchody 100. rocznicy powstania rozpoczęły się 2 maja w Bytomiu i potrwają do 25 czerwca (szczegóły TUTAJ).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy