Uroczystości rozpoczną się 2 maja i potrwają aż do 25 czerwca.
Bytom stał się szczególnym miejscem w walce o przynależność Górnego Śląska do Polski. To tutaj swoją siedzibę miał Polski Komisariat Plebiscytowy, tu też zapadła decyzja o wybuchu III powstania śląskiego.
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę tego arcyważnego wydarzenia w historii Górnego Śląska w XX wieku. Dlatego to właśnie ze względu na rolę, jaką odegrał wówczas Bytom, metropolitalne obchody 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego odbędą się w tym mieście.
Uroczystości rozpoczną się w Bytomiu 2 maja, a więc w 100. rocznicę wybuchu powstania, a wielki finał zaplanowano na 25 czerwca - w tym dniu przypada bowiem rocznica podpisania staraniem Wojciecha Korfantego rozejmu w Błotnicy Strzeleckiej, faktycznie kończącego III powstanie śląskie.
W kościele Wniebowzięcia NMP 2 maja o 20.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny i powstańców śląskich, po czym od 21.20 na bytomskim rynku oraz przy ul. Gliwickiej, gdzie mieściła się siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, zaplanowano uroczystości upamiętniające wybuch powstania z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu i Orkiestry Wojskowej z Bytomia.
Tego dnia będzie również okazja do świętowania 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. W obchodach wezmą udział przedstawiciele władz Bytomia, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz miast wchodzących w skład Metropolii, a także radni, posłowie, senatorowie, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta.
Uroczystości zakończą się ok. 22.00 mappingiem nawiązującym do historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w 1921 roku.
Z kolei 25 czerwca, jako zwieńczenie obchodów, planowane jest zorganizowanie widowiska multimedialnego pt. "Tryptyk Powstańczy - Pamięci Ziemi" z udziałem muzyków, śpiewaków, tancerzy wywodzących się z ośrodków kultury i sztuki na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w którym zaprezentowane zostaną dzieje Bytomia od czasów średniowiecza po współczesność oraz wydarzenia związane z III powstaniem śląskim, jakie rozegrały się na Śląsku w 1921 roku. To wydarzenie artystyczne ma być kulminacyjnym punktem obchodów.
Ponadto wśród pozostałych atrakcji, jakie Bytom przygotował w związku z jubileuszem, będą m.in.: happeningi, warsztaty, wystawy oraz prezentacje muzyczne.
Wszystkie uroczystości odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Jeśli obostrzenia związane z pandemią nie pozwolą na bezpośrednie spotkania, wydarzenia będą odbywały się online. Transmisje będą wówczas prowadzone m.in. na kanale miasta Bytom na YouTubie.
Szczegóły związane z organizacją metropolitalnych obchodów 100. rocznicy III powstania śląskiego w Bytomiu mają być na bieżąco podawane na stronie internetowej miasta oraz w miejskich kanałach społecznościowych.