Nowy numer 39/2023 Archiwum

Inauguracja Roku św. Józefa w Sadowie

Bp Jan Kopiec o św. Józefie: Jego życie jest wzorcem dla wszystkich działań, jakie podejmujemy.

W kościele w Sadowie 19 marca odbyła się oficjalna inauguracja Roku Jubileuszowego św. Józefa oraz obchodów związanych z 350. rocznicą poświęcenia kościoła parafialnego.

Eucharystii przewodniczył bp Jan Kopiec, który w kazaniu przedstawił postać św. Józefa w dwóch aspektach - oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Zbawiciela Jezusa Chrystusa oraz robotnika trudzącego codzienną pracą.

- Piękny patron, który w Kościele św. znany jest od początku, a jego życie jest wzorcem dla wszystkich działań, jakie podejmujemy - mówił. 

Kazanie bp. Kopca:

Podczas uroczystości przypomniane zostały także ważne wydarzenia historyczne. Ksiądz Artur Pytel, proboszcz parafii, zaznaczył, że przodkowie zawierzyli się tutaj św. Józefowi w XVII wieku, gdy czas był bardzo ciężki, naznaczony m.in. wojną trzydziestoletnią i potopem szwedzkim.

Biskup Kopiec przypomniał, że gdy Pius IX w 1870 r. ustanowił św. Józefa patronem Kościoła św., okoliczności także były tragiczne - upadło Państwo Kościelne i powstały ideologie, które chciały zniszczyć Kościół, wiarę i religię.

Inauguracja Roku św. Józefa w Sadowie   Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. Archiwum parafii w Sadowie

Kościół w Sadowie jest jednym z 7 tzw. kościołów stacyjnych, ustanowionych na czas obchodów Roku św. Józefa, ogłoszonego przez papieża Franciszka.

- Mając patrona św. Józefa, możecie być dzisiaj dla nas, dla Kościoła diecezjalnego gliwickiego, i wsparciem, i swoistym płomieniem, który wskazuje właściwy kierunek - zaznaczył bp Kopiec.

Inauguracja Roku św. Józefa w Sadowie   Bp Jan Kopiec pobłogosławił kopię obrazu św. Józefa z głównego ołtarza, która będzie peregrynować po domach parafii. Archiwum parafii w Sadowie

Po Eucharystii odśpiewano Litanię do św. Józefa. Biskup pobłogosławił także dziś jeden z dwóch obrazów - kopii wizerunku z ołtarza głównego, które będą peregrynować po domach parafian.

Ponieważ w niewielkim kościele w Sadowie może przebywać z powodu ograniczeń epidemicznych zaledwie 20 osób, na Mszy sprawowanej przez biskupa obecni byli członkowie rady parafialnej i ekonomicznej - przedstawiciele wszystkich miejscowości należących do parafii. Pozostali wierni mogli łączyć się duchowo poprzez transmisję online. Z okazji dzisiejszych uroczystości odprawionych zostało dziś aż 7 Mszy, były także adoracja Najświętszego Sakramentu i Droga Krzyżowa.

Program wydarzeń w Roku św. Józefa:

  • Adoracja Najświętszego Sakramentu w środy i piątki od 18.45 do 20.00, w soboty - od 17.00 do 17.45.
  • Spowiedź dodatkowo w środy od 17.00 do 18.00 i od 19.00 do 20.00, w piątki - od 18.45 do 20.00, w soboty - od 17.00 do 17.45.
  • W każdą środę o 20.00 nabożeństwo do św. Józefa, poprzedzone krótką katechezą i połączone z przedstawieniem indywidualnych próśb i podziękowań (można je wrzucić do skarbony w kościele lub przesyłać - e-mail: swjozefsadow@gmail.com).
  • Każdego 19. dnia miesiąca o 20.00 Msza wotywna za wstawiennictwem św. Józefa w intencji rodzin, chorych, o błogosławieństwo w pracy i za pracujących.
  • Jest możliwość odprawienia Mszy św., nabożeństw, czuwań i modlitwy przez parafie, grupy, wspólnoty czy duszpasterzy po wcześniejszym uzgodnieniu.

Adres: Sadów, ul. Powstańców 95, www.parafia-sadow.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast