Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Śląskie. Wilki coraz bliżej ludzi. Jak zachować się przy spotkaniu wilka?

W Koszęcinie, Sławkowie, Dąbrowie Górniczej, w powiecie rybnickim czy Bielsku Białej - w tych miejscach mieszkańcy widzieli w tym roku wilki. Władze Bielska-Białej proszą o czujność, leśniczy radzą jak zachować się przy spotkaniu z wilkiem.

Na Śląsku żyje coraz  więcej wilków. Można je spotkać nie tylko w górach czy dużych kompleksach leśnych, ale nawet na terenach zurbanizowanych. Dostajemy sygnały o spotkaniach z wilkiem - przyznaje Michał Góral z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Katowicach:

Wilki były widziane też w lasach powiatu rybnickiego, a ostatnio pojawiły się w Bielsku-Białej w rejonie bardzo popularnej wśród mieszkańców Koziej Góry. Mówi Wiesław Maj - naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej bielskiego magistratu:

Choć leśnicy monitorujący drapieżniki nie zauważyli ich wzmożonej aktywności, przyznają że populacja wilka w ostatnich latach się zwiększyła:

Jak się zachować kiedy w lesie czy górach spotkamy wilka wyjaśnia Michał Góral z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Katowicach:

W razie ewentualnego spotkania z wilkiem należy zatem zachować spokój, nie wolno uciekać i krzyczeć,  tylko powoli się wycofać.

Wilk jest w Polsce objęty ścisłą ochroną, przez co jego populacja się powiększa . Na terenie województwa śląskiego najwięcej wilków żyje w Beskidach, zwłaszcza w Beskidzie Żywieckim - kilka watach bytuje m.in. na terenie gminy Jeleśnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy