Nowy numer 24/2021 Archiwum

Śląskie. Nagroda dla województwa za wsparcie przedsiębiorców

Województwo śląskie otrzymało tytuł "Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2021-2022" za reakcję na COVID-19 w kontekście wspierania małej i średniej przedsiębiorczości.

Nagroda przyznawana jest od 2009 r. samorządom, które mają najlepsze wizje i strategie wspierania przedsiębiorczości. Dotychczas Europejski Komitet Regionów przyznawał co roku nagrodę ERP trzem miastom, regionom lub gminom, które przedstawiały "wybitne i przyszłościowe" strategie wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, przedsiębiorstw typu start-up i przedsiębiorstw scale-up. Tytuł przyznawany był z rocznym wyprzedzeniem.

Tym razem nagrodę postanowiono przyznać 6 regionom, które będą wyróżnione marką ERP przez dwa lata - 2021 i 2022. Komitet w maju ubiegłego roku zachęcał regiony, miasta i obszary metropolitarne do przedstawienia strategii na rzecz wsparcia przedsiębiorstw, mierzących się ze skutkami kryzysu wywołanego przez koronawirusa. - Mamy specjalne wydanie nagrody - chcemy promować przedsiębiorczość na rzecz zrównoważonej odbudowy. Pandemia sprawdza, jak przyszłościowe są miliony małych i średnich przedsiębiorstw w Europie - to kluczowi pracodawcy w naszych regionach oraz koła zamachowe wzrostu i gospodarki - powiedział Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący Komitetu Regionów. Ogłoszenie zwycięzców odbyło się w czasie spotkania online.

- Wierzę, że obrane przez nas kierunki i działania przyczynią się do poprawy warunków życia mieszkańców, regionu oraz poprawy jakości środowiska, w którym żyjemy. Cieszę się, że nasze dotychczasowe działania zostały docenione przez tak zacną instytucję, jaką jest Europejski Komitet Regionów. Przyznany tytuł to dla nas ogromne wyróżnienie, ale przede wszystkim zobowiązanie do podjęcia kolejnych działań nakierowanych na wsparcie oraz promocję przedsiębiorczości - mówił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

6 tegorocznych laureatów ERP - wybranych spośród 13 zgłoszonych - to francuski region Alpes and Côte d'Azur, wspólnota autonomiczna Madrytu, woj. śląskie, region Helsinek, portugalskie miasto Castelo Branco oraz bułgarskie miasto Gabrovo.

Konkurs organizują unijne instytucje - Komisja Europejska i Europejski Komitet Regionów. Dotąd nagrodę i tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości otrzymało ok. 30 laureatów, m.in. w 2016 r. było nim woj. małopolskie, a w 2020 r. - Gdańsk i woj. pomorskie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama