Ekstremalne Drogi Krzyżowe w diecezji gliwickiej. Mniej miejsc, ale tras nie brakuje

Nocne wędrówki wyruszają 19 i 26 marca. Uwaga - ta droga może zmienić Twoje życie!

Ekstremalna Droga Krzyżowa była jednym z pierwszych dużych wydarzeń religijnych, które musiały zostać odwołane na początku pandemii koronawirusa.

Od tamtej pory mija już rok i choć tym razem prawdopodobnie każdy, kto zechce, będzie mógł wyruszyć w nocną wędrówkę, to wszystko wciąż musi przebiegać w warunkach reżimu sanitarnego.

Chociaż w ostatnich latach w diecezji przybywało tras, w tym roku zmniejszyła się liczba miejsc, z których wierni wyjdą w drogę.

We wcześniejszym terminie - 19 marca - EDK zaplanowano w Tarnowskich Górach, gdzie zostało przygotowanych pięć tras o długości od 30 do aż 56 kilometrów.

W pozostałych miejscowościach wydarzenie odbędzie się 26 marca. W Gliwicach można wybierać aż z siedmiu tras. Cztery z nich zataczają pętlę, a trzy prowadzą do Rud, Knurowa i Toszka.

W tym roku istotną zmianą będzie miejsce odprawienia Mszy św. i wyjścia w drogę. Wcześniej był to zawsze kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Jednak z powodu limitów wiernych w świątyniach, rozpoczęcie EDK zostało przeniesione do gliwickiej katedry, gdzie jednorazowo może przebywać 110 osób. Zostaną tam odprawione dwie Eucharystie przed ruszeniem na szlak - o 20.00 i 21.00.

Cztery trasy do wyboru przygotowano w Bytomiu - dwie w Miechowicach i dwie w należącej do archidiecezji katowickiej parafii św. Stanisława. W Kochcicach tradycyjnie rozpoczyna się 46-kilometrowy szlak prowadzący na Jasną Górę.

W Lublińcu można wyruszyć w dwie trasy o różnej długości. Również dwie trasy przygotował rejon Sośnicowice - jedna to pętla przebiegająca przez okoliczne miejscowości, druga zaś startuje na Górze Świętej Anny. W Toszku swój początek i koniec ma droga o długości 44 km.

Ponadto jedna z tras z Kędzierzyna-Koźla w diecezji opolskiej wiedzie do sanktuarium w Rudach. Ciekawe trasy poza diecezją gliwicką, lecz wciąż w pobliżu, można znaleźć m.in. w Piekarach Śląskich (26 marca), Przyszowicach (19 marca) czy Zawadzkiem (26 marca).

Szczegóły oraz informacje o wszystkich trasach dostępne są na edk.org.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..