Odrestaurowana neoromańska krypta pod kościołem św. Jacka przeszła już odbiory konserwatorskie. Wkrótce będzie udostępniona wiernym.
Dobiegają końca zakrojone na szeroką skalę prace rewitalizacyjne w kościele św. Jacka w bytomskiej dzielnicy Rozbark. Zabytkowa świątynia, wzorowana na katedrze w Limburgu, kompleksowo odnawiana była zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz górnego i dolnego kościoła.
Dolny kościół pw. św. Józefa właśnie przeszedł odbiory konserwatorskie. Jak zapowiada proboszcz parafii ks. Krzysztof Karkoszka, w ciągu najbliższych tygodni ma być udostępniony dla wiernych i oddany do celów liturgicznych.
- W diecezji chyba nie ma drugiej takiej krypty. Architektonicznie jest zaprojektowana w stylu neoromańskim, ale dekoracje malarskie to kompilacja elementów secesyjnych i neoromańskich oraz malowideł przedstawiających sceny z Ewangelii, których autorem - a przynajmniej części z nich - jest znany na tych terenach artysta Otto Kowalewski. Oprócz tego napotykamy sporo symboli sakramentów, cnót teologalnych czy rzeczy ostatecznych, zaś ołtarz w prezbiterium prezentuje św. Józefa z Dzieciątkiem wraz z mozaikowym przedstawieniem zaślubin z Maryją i jego śmierci - komentuje Anna Szadkowska, diecezjalny konserwator zabytków.
Ciekawostką są też odkryte w dwóch miejscach krypty - przy grocie lurdzkiej oraz w bocznym ołtarzu poświęconym ofiarom wojen - dwujęzyczne napisy po polsku i niemiecku.
Więcej o rewitalizacji kościoła św. Jacka na Rozbarku przeczytasz i zobaczysz w naszym materiale sprzed niespełna roku: