Nowy numer 15/2021 Archiwum

O zdobieniu jajek opowiadały Opolskie Dziouchy

Odbyły się pierwsze z cyklu przedświątecznych warsztatów, na które zaprasza w marcu Muzeum w Gliwicach.

Prowadzące z Fundacji Opolskie Dziouchy przybliżyły uczestnikom wczorajszego spotkania opolskie wzory ludowe i opowiedziały o zdobieniu nimi kroszonek.

Następnie każdy mógł spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Warsztaty odbywały się online.

Następne zajęcia planowane są w kolejne soboty. 13 marca warsztaty „Jajeczka sitowiem zdobione” poprowadzi Olga Paleczna z Gliwic, laureatka wielu konkursów kroszonkarskich. 20 marca odbędą się „Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych. Z wizytą we wsi Juszczyna pod Żywcem” - o zwyczajach i obrzędach związanych z Wielkanocą opowiedzą Barbara Rosiek, etnograf z żywieckiego Muzeum Miejskiego, i bibułkarka Maria Grzegorek z córką i wnuczką. Towarzyszyć im będą rzeźbiarz Bronisław Mieszczak z synem, wykonujący wielkopostne kołatki, terkotki i drewniane sikawki. Natomiast 27 marca odbędą się warsztaty „Misternie zdobione - batikowe pisanki”, które poprowadzi Joachim Orłowski, twórca ludowy związany ze Śląskiem

Z kolei w niedzielę 28 marca tradycyjne spotkanie dla dzieci w ogrodach Willi Caro zastąpi wspólna zabawa online. Na specjalnie przygotowanych wystawach na muzealnej platformie „Twoja Wirtualna Wystawa” będzie okazja do szukania nie tylko wielkanocnych jajek, ale też odpowiedzi na zagadki.

Chociaż forma spotkania będzie wirtualna, to prezenty za udział w nim jak najbardziej realne. W tym roku przygotują je podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Gliwicach.

Udział w spotkaniach organizowanych przez Muzeum w Gliwicach jest bezpłatny. Zapisy prowadzone są telefonicznie: 783 560 006. Dla zapisanych uczestników warsztatów (liczba ograniczona) na każde zajęcia przygotowane są pakiety z materiałami do odebrania w Willi Caro.

O zdobieniu jajek opowiadały Opolskie Dziouchy   Z wizytą u twórców ludowych pod Żywcem. Muzeum w Gliwicach
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama