Bez pielgrzymki do Lubecka i bez sakramentu namaszczenia chorych obchodzono w parafiach diecezji gliwickiej 29. Światowy Dzień Chorego.
Wspomnienie objawień Matki Bożej w Lourdes od 29 lat - decyzją św. Jana Pawła II - obchodzone jest jako Światowy Dzień Chorego. Tradycyjnie co roku tego dnia w diecezji gliwickiej organizowana była pielgrzymka osób chorych i niepełnosprawnych do sanktuarium Matki Bożej w Lubecku.
Tegoroczna pielgrzymka musiała zostać odwołana z powodu pandemii, w trosce o zdrowie tych, którzy się źle mają. Msze w intencji chorych, podczas których udzielane było błogosławieństwo lurdzkie, zostały odprawione m.in. w diecezjalnych sanktuariach maryjnych oraz w kamiliańskich parafiach w Tarnowskich Górach i Zabrzu.
Nabożeństwo przed obrazem Matki Bożej Uzdrowienie Chorych. Szymon Zmarlicki /Foto GośćW parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach ze względów sanitarnych nie był udzielany sakrament namaszczenia chorych, jednak - jak zaznaczył o. Mariusz Wardęga, który odprawił Eucharystię - "pragnienia tego sakramentu go dopełniają i Pan Bóg przyjdzie z taką samą mocą i siłą".
Mówiąc w kazaniu o Maryi, o. Wardęga podkreślił, że "przyjmuje nas o każdej porze dnia i nocy, (...) a nasze prośby, błagania i podziękowania zanosi do najlepszego specjalisty, który w swoich diagnozach pomylić się nie może". - A tym specjalistą jest Jezus Chrystus, nasz Pan Zbawiciel, który wie, co to jest cierpienie - dodał.
Błogosławieństwo lurdzkie Najświętszym Sakramentem. Szymon Zmarlicki /Foto GośćMsza zakończyła się nabożeństwem przed obrazem MB Uzdrowienie Chorych i błogosławieństwem lurdzkim Najświętszym Sakramentem.
Dzień wcześniej, w środę, z okazji Dnia Chorego bp Jan Kopiec odwiedził Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty":