Nowy numer 38/2021 Archiwum

Muzeum Górnośląskie otwiera się dla zwiedzających

Do muzealnych sal bytomskiej placówki wrócili goście. Wystawy dostępne dotąd tylko online wreszcie można zobaczyć na żywo.

Po kilku miesiącach izolacji Muzeum Górnośląskie udostępniło swoje ekspozycje na żywo i znów zaprasza zwiedzających. Wszystko w reżimie sanitarnym, z zachowaniem dystansu oraz przestrzeganiem norm higienicznych, obowiązujących w czasie pandemii.

Otwarte podczas pandemii wystawy, do tej pory dostępne tylko online, doczekały się już pierwszych muzealnych gości. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy gościć zwiedzających, tym bardziej, że otwarliśmy kilka ekspozycji, które udostępnione zostały jedynie online, a nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z eksponatem - mówi Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Czwarte piętro gmachu Muzeum Górnośląskiego zajmuje otwarta online w czasie pandemii wystawa archeologiczna. Na ekspozycji "NAJcenniejsze" można zobaczyć np. fragment naczynia z pismem runicznym, zawartość grobu szamana z Przeczyc, kości wymarłych zwierząt, biżuterię srebrną z wczesnego średniowiecza i miecze z tego okresu czy multanki - najstarszy instrument dęty znaleziony na ziemiach polskich.

Ekspozycja prezentuje bogatą kolekcją przedmiotów z działu archeologii. Przygotowana z okazji jubileuszu 110-lecia istnienia muzeum, pokazuje unikatowe przedmioty, które były gromadzone od początku jego historii. A bytomska placówka posiada największe zbiory archeologiczne na Śląsku. Na wystawie prezentowane są artefakty nie tylko ze Śląska i z Polski, lecz również z odległych zakątków m.in. Ameryki Północnej.

Warto zwrócić też uwagę na wystawę prac charyzmatycznego artysty, Stanisława Szukalskiego. Niepokorny twórca jest bohaterem filmu dokumentalnego, którego współproducentem był Leonardo di Caprio. Na ekspozycji znalazły się prace artysty z największej kolekcji jego dzieł w Polsce, którą posiada właśnie bytomskie muzeum.

Kolekcję dzieł Stacha z Warty uzupełniają jego grafiki, rysunki, projekty medalu i znaczków oraz zdjęcia. Na wystawie znalazły się także dzieła artystów skupionych wokół Szukalskiego. Ekspozycję "Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce" będzie można zwiedzać do 11 kwietnia.

Ściany jednej z przestrzeni wystawowych w zabytkowym Zameczku zdobią plakaty prezentujące archiwalne wystawy. To kolejna ekspozycja, która powstała z myślą o jubileuszu placówki. Archiwalne afisze z wystawy "Historia plakatem pisana" stanowią swoistą muzealną kronikę oraz obrazują zmiany stylistyczne, jakim ulegała sztuka plakatu w ciągu ostatnich 70 lat.

Z kolei wystawa "Pomiędzy magią a religią" zbiera przesądy i zabobony ludowe, które niejednokrotnie mogą wywołać uśmiech na twarzach zwiedzających. Jak wzbudzić miłość u ukochanego/ukochanej, co zrobić aby małżeństwo było szczęśliwe, jakie zaklęcia są koniecznie przy budowie domu, co zrobić, aby zapewnić urodzaj w polu i dobry chów zwierząt, czego nie może kobieta w ciąży...

Odpowiedzi na te pytania znajdą zwiedzający na wystawie, która również znajduje się w Zameczku. W Walentynki będzie okazja, żeby obejrzeć ekspozycję z kuratorem, a na zakochanych, którzy tego dnia przyjdą do Muzeum, będzie czekała niespodzianka.

Ponadto na wyraźne życzenie fanów wystawy śląskich betlejek, okres świąteczny w Muzeum Górnośląskim będzie trwał do 14 lutego. Do tego czasu można zwiedzać ekspozycję "Pod betlejemską gwiazdą. Betlejki i szopki krakowskie". Ciesząca się ogromną popularnością wystawa gromadzi co roku miłośników świątecznej tradycji. Oprowadzania kuratorskie po tej wystawie odbędą się 7 lutego o 12.00 i 13.30.

To wystawy czasowe. Na zwiedzających czekają także ekspozycje stałe bytomskiego muzeum: przyrodnicza, etnograficzna i Galeria Malarstwa Polskiego.

Szczegóły oraz godziny zwiedzania dostępne są na stronie Muzeum Górnośląskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama