Nowy numer 49/2023 Archiwum

CeZik ambasadorem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu

Znany z niekonwencjonalnych coverów na YouTubie wokalista, kompozytor i aranżer wesprze prace nad protezą serca dla dzieci.

"Nie każde dziecko ma serce, które działa świetnie..." - to pierwsze słowa utworu, który CeZik, czyli Cezary Nowak, napisał i wykonał dla fundacji wraz ze swoimi synami, co - jak przyznał - było sporym wyzwaniem.

- Oczywiście nie wykorzystałem nieletnich do ciężkich prac bez wynagrodzenia. Chłopcy dostali bardzo fajne klocki, które sami sobie wybrali - wyznał muzyk.

Wokalista, kompozytor i aranżer, który prowadzi w internecie m.in. kanał adresowany do dzieci, został ambasadorem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu i wesprze prace jej naukowców nad protezą serca dla najmłodszych pacjentów.

Utwór w wykonaniu CeZika ma dwie wersje. Jedna, dłuższa będzie prezentowana w internecie na jego kanale, a druga, krótsza, to 30-sekundowy spot do emisji w telewizji.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Zabrzu dyrektor fundacji dr Jan Sarna podziękował za trzyletnią współpracę dotychczasowej ambasador, mistrzyni świata w boksie Iwonie Guzowskiej. Sportsmenka zapewniła, że nadal będzie w swoich działaniach pamiętać o fundacji. - Dziękuję za wspaniałe chwile i cudowną pracę, którą robicie - powiedziała Iwona Guzowska.

Cezary Nowak powiedział z kolei, że nie zastanawiał się długo nad przyjęciem roli ambasadora. - Mieszkam blisko - w Gliwicach - mogłem więc osobiście odwiedzić fundację i zobaczyć na żywo, na czym polega jej praca. Jestem pod wrażeniem stopnia zaawansowania realizowanych tu projektów. Cieszę się, że będę mógł wykorzystując swoje umiejętności artystyczne wspomóc fundację w poszukiwaniu środków na działalność - powiedział muzyk.

CeZik to jeden z pierwszych polskich artystów w serwisie YouTube. Zasłynął z tego, że wykonywał teledyski z przymrużeniem oka. Śpiewał znane piosenki od tyłu i montował klipy z wypowiedzi sławnych osób. W adresowanym do dzieci projekcie NutkoSfera jeden z utworów - "W Układzie Słonecznym" - ma aż ponad 60 mln wyświetleń.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi prowadzi prace konstrukcyjne i wdrożeniowe nad wprowadzeniem na rynek rodziny polskich protez serca ReligaHeart. W jej skład będą wchodzić: ReligaHeart EXT - pozaustrojowa pulsacyjna proteza serca dla dorosłych, która jest w fazie badań klinicznych, ReligaHeart ROT - wszczepialna wirowa proteza przygotowana do badań doświadczalnych i ReligaHeart PED - zespół pozaustrojowych pulsacyjnych pneumatycznych protez serca przeznaczony do wspomagania serca u dzieci.

W przyszłości mechaniczne wspomaganie serca z wykorzystaniem polskich protez ma zmniejszyć śmiertelność wśród dzieci na liście oczekujących na przeszczep serca oraz poszerzyć możliwości długoterminowego leczenia jako pomost do przeszczepu lub regeneracji chorego serca dziecka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy