Nowy numer 20/2022 Archiwum

76. rocznica Tragedii Górnośląskiej

Podajemy plan uroczystości w Gliwicach i Żernicy, i zachęcamy do zobaczenia filmu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, którego premiera odbyła się rok temu.

W ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej 1945 roku w niedzielę 24 stycznia o 16.00 zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem "Gliwiczanom Ofiarom Wojen i Totalitaryzmów", który znajduje się w Parku Chopina; o 17.00 w katedrze gliwickiej sprawowana będzie Msza  św. w intencji ofiar tragedii na Ziemi Gliwickiej.  

Tydzień później, 31 stycznia, uroczystości związane z upamiętnieniem Tragedii Górnośląskiej odbędą się w parafii św. Michała Archanioła w Żernicy. O 15.45 odbędzie się Koronka do Miłosierdzia Bożego, a o 16.00 - Msza św. Przewidziane jest także tradycyjne wręczenie okolicznościowych statuetek osobom zasłużonym dla lokalnej społeczności. Są to współcześnie pozłacane gwoździe z zabytkowej świątyni w Żernicy z 1648 roku. Modlitwa przy pomniku na cmentarzu będzie indywidualna.

Msze w obu miejscach odprawi ks. dr Robert Chudoba, dyrektor Centrum Edukacyjnego im. św. Jana Pawła II w Gliwicach.   

Natomiast Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach na swoim profilu FB przypomina film "Gleiwitz - Ostatnie dni", który powstał w ramach wspomnień o Tragedii Górnośląskiej. Jego premiera odbyła się rok temu. W filmie świadkowie wydarzeń opowiadają o swoich doświadczeniach i wspomnieniach z 1945 roku. Film jest dostępny na kanale YouTube DWPN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama