Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jan Jurkiewicz uhonorowany pośmiertnie nagrodą "Świadek historii"

Katowicki oddział IPN ogłosił laureatów tego wyróżnienia przyznawanego za upamiętnianie historii i wspieranie jego działalności. Wyróżnił nim sześć osób.

Pośmiertnie nagrodę przyznano Janowi Jurkiewiczowi, który w latach 80. był jednym z liderów Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i działaczem struktur podziemnych. Przez wiele lat był pracownikiem, a następnie dyrektorem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz redaktorem naczelnym rocznika naukowego „Górnik Polski” i autorem prac naukowych dotyczących śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Laureatami śląskiej edycji nagrody „Świadek historii” zostali przywódca strajku w kopalni Wujek Stanisław Płatek, pierwszy dyrektor oddziału IPN w Katowicach Andrzej Sikora oraz dziennikarka Polskiego Radia Katowice Ewelina Kosałka-Passia.

Wyróżnienia zostały przyznane: Grzegorzowi Grześkowiakowi, członkowi zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939", ks. Andrzejowi Suchoniowi, proboszczowi parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach, oraz - pośmiertnie - Janowi Jurkiewiczowi.

Nagroda "Świadek historii" wręczana jest corocznie w kilku oddziałach IPN, w tym roku po raz pierwszy także przez oddział w Katowicach. To honorowe wyróżnienie dla instytucji, organizacji i osób szczególnie zasłużonych dla upamiętniania historii narodu oraz wspierających IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy